19 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Στη δεύτερη παράταση τη Φενέρ η Μπάμπεργκ

Ένα συναρπαστικό στην εξέλιξή τους παιχνίδι έγινε στο τουρνουά της Ζαντάρ στην Κροατία. Εκεί όπου η Μπάμπεργκ χρειάστηκε τη δεύτερη παράταση για να πάρει τη νίκη από την Φενέρμπαχτσε με 90-89.

O Τέιλορ Μπράις ήταν αυτός με 4’’ πριν την ολοκλήρωση του 40λεπτου ισοφάρισε σε 69-69 με τον Μαχμούτογλου να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων με το άκουσμα της κόρνας. Ο Ντατόμε με 55’’ για το τέλος της πρώτης παράτασης με ½ βολές έγραεψ το 78-77, ο Έλις Χάρις είχε 2/2 με 36’’ πια στο ρολόι γράφοντας το 78-79. Οι δυο τους ήταν πρωταγωνιστές και στις δύο επόμενες φάσεις: Ο Ντατόμε και πάλι ½ για το 79-79 και άστοχο σουτ από τον Χάρις για να πάει το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση.

Οι δυο τους ήταν από αυτούς που πήραν προσπάθειες και στα τελευταία λεπτά της δεύτερης παράτασης. Ο Ντατόμε έγραψε το 89-88, ο Χάρις είχε ½ βολές για το 89-89, ο Ραντόσεβιτς και αυτός από τη γραμμή διαμόρφωσε το 89-90. Το λάθος του Μπραντ Ουαναμέικερ οδήγησε στον Ραντόσεβιτς στη γραμμή. Αυτός είχε 0/2, αλλά η τάπα του Μπράις στον Ουαναμέικερ σφράγισε τη νίκη για την Μπάμπεργκ.

Ο Νίκος Ζήσης σε 32’16’’ είχε 10 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο. Ο Κώστας Σλούκας δεν αγωνίστηκε για την Φενέρμπαχτσε, εξαιτίας της παρουσίας του στο Ευρωμπάσκετ.