20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Στην 11η θέση η Εθνική Νεανίδων

Την 11η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων (β’ κατηγορία) που ολοκληρώνεται σήμερα στην Αυστρία κατέλαβε η Ελλάδα. Στο τελευταίο της αγώνα επικράτησε με 62-55 του Λουξεμβούργου μετά από καλή εμφάνιση.

Το Λουξεμβούργο αιφνιδίασε την Εθνική και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης βρέθηκε μπροστά με 10-4. Οι  παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη, όμως βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με 14-10 στο 8. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Ελλάδα μπροστά με 19-14.

Η Εθνική έκανε λάθη κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε το Λουξεμβούργο και ισοφάρισε σε 23-23 στο 16. Στη συνέχεια ωστόσο, ανέκαμψε κάνοντας το 28-23 και το ημίχρονο να τελειώνει με 32-29.

Οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη διατήρησαν το προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο, με καλάθι της Κούκη στο 25 έγινε το 43-37 και λίγο αργότερα το 48-41 στο 27.30.

Η Ελλάδα κράτησε τα πρωτεία και στο τέταρτο δεκάλεπτο κάνοντας το 50-43 στο 31 και το 54-46 στο 33.30. Το Λουξεμβούργο μείωσε σε 56-52 στο 35, η Εθνική αντέδρασε, έκανε το 61-54 για πάρει τη νίκη με 62-55.

Δεκάλεπτα: 14-19, 29-32, 43-48, 55-62

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Ινατσίεφ (Λευκορωσία), Ιγνατίου (Κύπρος)

Λουξεμβούργο (Ντζόρτζια): Ζανπιέρ 3, Μρέσες 6, Νάρεμπεργκ 15(1), Σμιντ 6, Σιμόν 16, Μπέλσγια, Ντε Ροντ 2, Νάιλς 6, Ζακ, Σκάιλ, Βάγκνερ 1, Γουίντερσντορφ.

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 2, Γιαννουσίου, Καρακασίδου, Κασδαγλή 2, Εζέτζα, Γασπαράτου 6, Κατσαμούρη 3, Κούκη 12, Κριμίλη 18(2), Κριμιτζά 4, Πράπα 15(1).