17.3 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Στην παράταση τη νίκη η Μούρθια (pics, vids)

Χρειάστηκε η παράταση για να αναδειχθεί ο νικητής στην αναμέτρηση Μούρθια-Βαλένθια για την 8η αγωνιστική της Liga Endesa με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 97-95. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε οχτώ πόντους με 1/6 τρίποντα και 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 22'54''.

Ο Ντούμπλιεβιτς ήταν αυτός που έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Μείωσε σε 81-79 με ½ βολές και 1’32’’ στο ρολόι, ο Λαρεντζάκης αστόχησε από τα 6μ75, ο Λαμπεϊρί πήρε το ριμπάουντ και ο Mαυροβούνιο έγραψε το 81-81 που έστειλα το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +5 (94-89) με κάτι λιγότερο από μισό λεπτό για το τέλος της αναμέτρησης, με τον Ντόρνεκαμπ να ευστοχεί στο σημείο αυτό από τα 6μ75 (94-92). Ο ίδιος στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Λαρεντζάκη, ο οποίος πήγε στη γραμμή και με 2/2 βολές έγραψε το 96-92 με 20'' στο ρολόι. Ο Ντόρνεκαμπ ευστόχησε και πάλι για τρεις πόντους και το 96-95 με το φάουλ να γίνεται αυτή τη φορά στον Λεκόμπτ, ο οποίος είχε 1/2 βολές. Με 9'' να απομένουν ο Ντόρνεκαμπ ήταν και πάλι εκεί, αυτή τη φορά για το ριμπάουντ. Ο Λόιντ όμως αστόχησε και η νίκη έμεινε στα χέρια της Μούρθια.