33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Στην παράταση η «ελληνική» Ούνικς, δεν έφτασε ο μαγικός Λουκάς (vids)

Ένα μεγάλο «θρίλερ» στο Καζάν είχε τελικά νικήτρια την Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη, που έκανε ποδαρικό... με το δεξί στο 2018 και την πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Eurocup κόντρα στη Βιλερμπάν.

Η πρώτη αγωνιστική της φάσης των «16» του Eurocup:

5ος όμιλος:

Γκραν Κανάρια-Άλμπα Βερολίνου 100-81 (2/1)
Γαλατάσαραϊ-Νταρουσάφακα 65-84

"Υπερηχητική" ήταν στον τουρκικό εμφύλιο η Νταρουσάφακα, "διαλύοντας" με 65-84 τη Γαλατάσαραϊ. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έβαλαν τις βάσεις από το ημίχρονο (29-37), για να κάνουν "υγιεινό περίπατο" στην έδρα της "Τσιμ Μπομ", που συνεχίζει να απογοητεύει. Τρομερός ήταν ο Ζαζουάν Τζόνσον με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ double double είχε και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρόος με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μοναδικός διασωθείς στο "ναυάγιο" των γηπεδούχων ήταν με 15 πόντους ο Ντουάιτ Χάρντι.

Λιέτουβος Ρίτας-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 96-98

Σε ένα ματς για "γερά νεύρα" η Ζενίτ έφυγε με το "διπλό" από την έδρα της Λιέτουβος Ρίτας. Οι Λιθουανοί είχαν μάλιστα κορυφαίο τον... δικό μας Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 22 πόντους και 7/12 δίποντα, αλλά ο Έλληνας σέντερ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης. Ήρωας των νικητών ήταν με 30 πόντους και 5/7 τρίποντα ο Κάιλ Κούριτς.

Τρέντο-Τσεντεβίτα 83-72

Με ολική επαναφορά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο τέλος του 20λεπτου έχανε με 37-24, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πέρασε με 68-62 από την Ποντγκόριτσα, με αντίπαλο την Μπούντουτσνοστ. Με τον Ράιαν Μπρόκχοφ να είναι υπέροχος (15 π., 5/7 τρ., 10 ρ.) οι Ρώσοι έμειναν αήττητοι στη διοργάνωση, ενώ οι Ιβάνοβιτς-Νίκολιτς σημείωσαν από 12 πόντους για τους γηπεδούχους.

Με ένα φοβερό τελευταίο δεκάλεπτο η Τρέντο διατήρησε την έδρα της με 83-72 κόντρα στην Τσεντεβίτα. Σε εκείνο το διάστημα ανατράπηκε το 56-62 της τρίτης περιόδου με επιμέρους σκορ 27-10, με τον Ντάστιν Χογκ να έχει 27 πόντους, με 13/16 σουτ και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς Κροατών δύο... πρώην "πράσινοι" ξεχώρισαν, αφού οι Ρόκο Λένι Ούκιτς και Ντεμέτρις Νίκολς σημείωσαν από 15 πόντους.

Ρέτζιο Εμίλια-Λιμόζ 87-54 (2/1)
Ούνικς Καζάν-Βιλερμπάν 88-84 (77-77 κ.α.)

Την παράταση χρειάστηκε η Ούνικς Καζάν, για να επιβληθεί με 88-84 επί της Βιλερμπάν, με τη «ρουλέτα» αυτή την φορά να μην ευνοεί τους Γάλλους (είχαν κερδίσει στον αμέσως προηγούμενο αγώνα στην τρίτη παράταση την Γκραν Κανάρια). Εκείνοι, βέβαια, ήταν που επέστρεψαν από το -11 της τρίτης περιόδου (62-51), για να προηγηθούν με βολές του εξαιρετικού για ακόμη μία φορά Τζον Ρόμπερσον (20 π., 4/8 τρ., 7 ασ.), με τον Μέλβιν Έτζιμ να χάνει την ευκαιρία να δώσει την νίκη στους Ρώσους, αφού με το σκορ στο 76-77 ευστόχησε κατά το ήμισυ από τα 4.5 μέτρα. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ποιότητα των Κίνο Κολόμ (15 π., 5/14 σουτ), Στεφάν Λάσμε (15 π., 4 κ.) και Αντόν Πονκρασόφ (14 π., 11 ρ.) μίλησε για το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη, για να του χαρίσει το θετικό αποτέλεσμα.

1. Ρέτζιο Εμίλια 2 (1-0)
2. Ούνικς Καζάν 2 (1-0)
3. Βιλερμπάν 1 (0-1)
4. Λιμόζ 1 (0-1)