17.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Στην κορυφή του κόσμου οι ΗΠΑ, αποθέωση για το Μάλι (vids)

Οι ΗΠΑ νίκησαν 93-79 το Μάλι στο μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου U 19 που διεξήχθη στο Ηράκλειο Κρήτης κι ανέβηκαν στην κορυφή του κόσμου.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα-έκπληξη από την Αφρική ήταν εντυπωσιακή και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος, ενώ στο 20' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 42-40 για τους Αμερικανούς.

Η τρίτη περίοδος ήταν κι αυτή στην οποία κρίθηκε ο αγώνας. Με επιμέρους σκορ 31-15, το φαβορί επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και στην ουσία μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο.

Το Μάλι δεν τα παράτησε κι έπεσε με ψηλά το κεφάλι με 93-79.

Ο Κέιντ Κάνινγκχαμ ξεχώρισε για τους νικητές με 21 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Τζέιλεν Σαγκς.

Για τους ηττημένους, Ντραμέ και Κουλιμπαλί σημείωσαν από 17 πόντους, ενώ 16 είχε ο Κανουτέ και 15 ο παίκτης-αποκάλυψη του τουρνουά, Ουμάρ Μπαλό.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.