36.1 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Στην κορυφή και αήττητη η Βιλερμπάν

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Βιλερμπάν με το 97-80 επί της Ορλεάν, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος και αήττητη.

Με 50% στα σουτ τριών πόντων (10/20) και τέσσερις παίκτες διψήφιους (Καχουντί 15, Νουά 14, Ντιότ 11, Τέιλορ 10) πήρε μια διαφορά στην τρίτη περίοδο (27-15) και δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει... αποστάσεις από την αντίπαλό της και να φτάσει στη νίκη.

Εμφάνιση... πριγκιπική από τη Μονακό

Δεν ταλαιπωρήθηκαν και πολύ οι Μονεγάσκοι για να φτάσουν στο 98-67 επί της Μπουλόν-Λεβαλουά για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γαλλίας. Οι συγκάτοικοι του Προμηθέα Πάτρας στον Α’ Όμιλο του EuroCup,  βρίσκονταν στο 55-37 στο ημίχρονο, κάνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο να μοιάζει με τυπική διαδικασία.

Μποστ και Σανέ σημείωσαν από 18 πόντους για τη Μονακό με τον πρώτο να μοιράζει και επτά ασίστ, ο Μπάκνερ πρόσθεσε 14, ο Νόρις Κόουλ 13 και από 10 είχαν οι Κλέμονς, Γιεγκέτ και Καταρά.