24.7 C

Στην Κίνα με… συγκλονιστική περιπέτεια η Λιθουανία (vids)

Η Λιθουανία βρίσκεται στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, με τον Μάντας Καλνιέτις να στέλνει τους συμπατριώτες του... στα ουράνια ύστερα από δύο παρατάσεις στη «Siemens Arena» κόντρα στη μαχητικότατη Ολλανδία, κρατώντας το αήττητο τη στιγμή που η Ισπανία δυσκολευόταν να επικρατήσει της Λετονίας των τρομερών Στρέλνιεκς και Τίμα.

Η 2η αγωνιστική του 2ου προκριματικού γύρου του Μουντομπάσκετ 2019:

9ος όμιλος (17/9):

Ισπανία-Λετονία 85-82
Σλοβενία-Τουρκία 77-86
Μαυροβούνιο-Ουκρανία 90-84

Η Λετονία έκανε μεγάλη αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, αλλά ο Κίνο Κολόμ είπε... όχι και χάρισε την νίκη με 85-82 στην Ισπανία, που την φέρνει ένα «βήμα» από το Παγκόσμιο Κύπελλο. Με το σκορ στο 81-82, ο έμπειρος γκαρντ προχώρησε μια τρομερά δύσκολη προσπάθεια που... βρήκε στόχο, για να κάνουν μετά φάουλ στην επαναφορά οι Λετονοί, για τους οποίους πήγε «στράφι» η νέα μεγάλη εμφάνιση των Γιάνις Τίμα (20 π., 7 ρ., 3 ασ.) και Γιάνις Στρέλνιεκς (20 π., 5 ρ., 3 ασ.). Ο τελευταίος, μάλιστα, αστόχησε σε ένα πολύ δύσκολο σουτ υπό πίεση για την ισοφάριση. Ο ήρωας της «Φούρια Ρόχα» ήταν και πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ ο Πιερ Οριόλα είχε double double 15 πόντων και 11 ριμπάουντ.

Ώρα... Κίνας πλησιάζει και για την Τουρκία, που πέρασε με 86-77 από τη Σλοβενία. Το σύνολο του Ουφούκ Σαρίτσα, «πατώντας» στο «ισχνό» 38-41 του ημιχρόνου, επέβαλε το ρυθμό του στο δεύτερο μέρος, με τους Φουρκάν Κορκμάζ (24 π., 8/14 σουτ, 5 ρ.), Σκότι Ουίλμπεκιν (22 π., 7/11 σουτ) και Τσεντί Οσμάν (19 π., 11 ρ., 3 ασ.) σε απίστευτη κατάσταση. Οι πρωταθλητές Ευρώπης φαίνεται πως μόνο με ένα μεγάλο «θαύμα» θα γλιτώσουν τον αποκλεισμό, με το double double 24 πόντων και 12 ριμπάουντ του Άντονι Ράντολφ να μην αρκεί.

Στη «μάχη» συνεχίζει να βρίσκεται το Μαυροβούνιο, το οποίο... προσγείωσε την Ουκρανία με 90-84, με τη δεύτερη να προέρχεται από το θρίαμβο επί των Ισπανών. Πολλά «χτίστηκαν» στο 45-40 του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους, που έκλεισε με ένα απίστευτο σουτ του Νίκολα Ιβάνοβιτς από το κέντρο, για να φτάσουν μετά στην τελική επικράτηση σε ένα παιχνίδι με φοβερό ρυθμό, με τον άλλοτε «άσο» της ΑΕΚ να φτάνει τους 30 πόντους, με 7/15 σουτ, τέσσερα ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ 26 πόντους, με 9/16 σουτ και οκτώ ριμπάουντ είχε ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς. Ο Σβιάτοσλαβ Μιχαΐλιουκ ήταν ξανά δραστήριος με 15 πόντους και πέντε ριμπάουντ για τους Ουκρανούς, χωρίς όμως να έχει τη βοήθεια που είχε κόντρα στους Ίβηρες.

Ουγγαρία-Ιταλία 63-69
Λιθουανία-Ολλανδία 95-93 (75-75 κ.α., 84-84 α'παρ.)
Πολωνία-Κροατία 79-74

Η ματσάρα της χρονιάς έγινε στη Λιθουανία! Ένα παιχνίδι-διαφήμιση για το μπάσκετ, που κατέληξε μετά από δύο παρατάσεις με 95-93 στη Λιθουανία και την έστειλε στην Κίνα. Στην πρώτη παράταση το παιχνίδι έφτασε με ένα... σουρεαλιστικό τρόπο χάρη σε κλέψιμο του Σάρλον Κλουφ από τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, για να καρφώσει ο άλλοτε «άσος» του Ρεθύμνου για το 75-75, ενώ οι «Οράνιε» έσωσαν ξανά την παρτίδα με λέι απ ενός ακόμη... γνώριμού μας, του Γιανίκ Φράνκε, που «έγραψε» το 84-84 και «έσβησε» το γκολ-φάουλ του Εντγκάρας Ζελιόνις. Την τελευταία κουβέντα, όμως, θα είχε ο κορυφαίος για τη «Λιέτουβα» Μάντας Καλνιέτις (21 π., 8/17 σουτ, 4 ρ., 5 ασ.), που με τρίποντο στα 4.5" πριν από τη λήξη της δεύτερης παράτασης σκόραρε για το 95-92, με τα... αποθέματα των «επτάψυχων» Ολλανδών να τελειώνουν κάπου εκεί, αφού στη δεύτερη άστοχη βολή του εξαιρετικού Κλουφ (19 π., 6/15 σουτ, 5 ασ.) με το σκορ στο 95-93, δεν υπήρξε κάποιος να σπρώξει την μπάλα προς το καλάθι.

Η Ιταλία δυσκολεύτηκε επίσης, αν και όχι... τόσο πολύ για να κάμψει με 69-63 την αντίσταση της Ουγγαρίας και να βρεθεί αγκαλιά με την πρόκρισή της. Πολλά βασίστηκαν στο καλό πρώτο ημίχρονο της «Σκουάντρα Ατζούρα», που προηγήθηκε με 28-39 και είχε τις απαντήσεις, όταν στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (61-62). Αυτές ήρθαν κυρίως από τον Τζίτζι Ντατόμε των 18 πόντων με επτά ριμπάουντ, για να πάει... στράφι το σπουδαίο παιχνίδι 25 πόντων με 8/18 σουτ του Νταβίντ Βοϊβόντα.

Η Πολωνία βρίσκεται σε «τροχιά» Κίνας επικρατώντας με 79-74 της Κροατίας στις λεπτομέρειες. Μετά το 31-36 του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Άνταμ Βαζίνσκι να είναι καθοριστικός με 21 πόντους και 7/12 σουτ, ενώ ο Έι Τζέι Σλότερ σκόραρε 12 πόντους με 3/8 σουτ, πετυχαίνοντας όμως τις κρίσιμες βολές στο φινάλε, που «σφράγισαν» το αποτέλεσμα. Για την «Χρβάτσκα», που βρίσκεται ξανά με την πλάτη στον τοίχο, όπως και στον πρώτο γύρο, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς έφτασε τους 22 πόντους με 8/16 σουτ, με τον Ντάριο Σάριτς να έχει 17 πόντους, με επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, προτού χρεωθεί με το πέμπτο του φάουλ.

1. Λιθουανία 16 (8-0)
2. Ιταλία 14 (6-2)
3. Πολωνία 12 (4-4)
4. Ουγγαρία 12 (4-4)
5. Ολλανδία 11 (3-5)
6. Κροατία 11 (3-5)