17.7 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Στην έβδομη θέση με αγγαρεία οι Αμερικανοί

Με νίκη ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στον 18ο Παγκόσμιο Κύπελλο οι Αμερικανοί, οι οποίοι σε ένα παιχνίδι που ήταν μια βαρετή αγγαρεία, επικράτησαν στο Πεκινό της μαχητικής Πολωνίας με 87-74 και κατέληξαν στην 7η θέση της τελικής κατάταξης.

Η ομάδα του Γκρέγκ Πόποβιτς, που δεν είχε στην διάθεση της τους Τέιτουμ, Ουόκερ και Σμαρτ, κατετάγη στην χειρότερη θέση της ιστορίας της στη συγκεκριμένη διοργάνωση, μετρώντας δυο καθοριστικές ήττες, και στις Η.Π.Α θα πρέπει να σκεφτούν αρχικά πως θα συμμετάσχουν στο επόμενο του 2023. Η Πολωνία του Αμερικανού προπονητή Μάικ Τέιλορ στην δεύτερη της συμμετοχή σε Παγκόσμια Κύπελλα, πήρε την 8η θέση, όντας άκρως επιτυχημένη, ενώ η προηγούμενη τους ήταν το μακρινό 1967 στην Ουρουγουάη, όπου είχαν ολοκληρώσει το τουρνουά στην 5η θέση, σε ένα Μουντομπάσκετ με διαφορετικές εντελώς συνθήκες.

Από το ξεκίνημα φάνηκαν ράθυμοι οι Αμερικανοί,  και θέλοντας ωστόσο να βγάλουν την υποχρέωση με νίκη, ξεκίνησαν με το εντυπωσιακό 5/7 τρίποντα, φτάνοντας στο 28-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 47-30, έχοντας 8/13 τρίποντα, με τους Πολωνούς να έχουν 1/15 τρίποντα, με το πρώτο να έρχεται στο 1'27'' από τον Σοκολόφσκι. Από εκεί και πέρα οι Η.Π.Α έριξαν ρυθμούς , με το συγκρότημα του Μάικ Τέιλορ να έχει 5/6 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, και αρχικά με ένα 10-0 να πλησιάζει στο 54-47 (26'), κλείνοντας την περίοδο στο 63-55. Με γκολ-φάουλ του Κούλιγκ στο 5'43'' μείωσε πάλι στο -7 (70-63), αλλά οι Αμερικανοί δεν είχαν διάθεση για άλλη ήττα, και έτσι επικράτησαν με 87-74.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης με 16 πόντους (4/4 τριπ.) και 10 ασίστ, τράβηξε όλη την ομάδα μαζί του στην παραλαβή του βραβείου, δείχνοντας κλίμα ενότητας, ενώ ο Τζο Χάρις ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους (5/9 σουτ). Οι Η.Π.Α είχαν συνολικά 12/25 τρίποντα και 29 ασίστ, ενώ για την Πολωνία ξεχώρισε η τριάδα των πρώτων σκόρερ της, με τον Ματέους Πονίτκα να έχει 18 πόντους (8/11 σουτ, 7 ριμπ.), Άνταμ Βατζίνσκι 17 πόντους (6/15 σουτ) και Ει Τζέι Σλότερ 15 πόντους (6/16 σουτ, 5  ασίστ).

Διαιτητές : Γκλίστις - Γιου - Κάτο

Τα δεκάλεπτα : 28-14, 47-30, 63-55, 87-74