25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Όλντενμπουργκ (vids)

Η Όλντεμπουργκ ήταν η νικήτρια στο... θρίλερ της ημέρας στη Γερμανία, σφραγίζοντας τη νίκη της επί της Βίρτζμπουργκ στη λήξη με το τελικό 86-84 εκτός έδρας. Μακριά από την έδρα της νίκησε και η Γκέτινγκεν. Το σπίτι τους υπερασπίστηκαν όντας σταθερά καλύτερες η Ουλμ και η Μπάγερν Μονάχου.

Ουλμ Μπρέμερχαβεν 85-77

Τρεις παίκτες ανέλαβαν να οδηγήσουν στη νίκη την Ουλμ εντός έδρας. Ακπινάρ (19), Χαρανγκόντι (17) και Μπάτλερ (14) με τον δεύτερο να φτάνει σε νταμπλ νταμπλ προσθέοντας και 10 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, βοήθησαν να διαμορφωθεί το τελικό 85-77, παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στο νήμα και στο... σουτ κρίθηκε η αναμέτρηση.  Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, αλλά δύο λεπτά πριν το τέλος ο Μπρίον Άλεν ισοφάρισε (77-77). Ο Μπένζινγκ έγραψε το 80-77 με τον Μίκι ΜακΚόνελ να μειώνει από τη γραμμή (80-79), τον Λόντσαρ να απαντά (82-79) και τον Κάρστεν Τάντα να πηγαίνει με τη σειρά του για βολές. Και αυτός ήταν απόλυτα εύστοχος (82-81, 39'30''). Ο Πάουλντινγκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χάμοντς για να δώσει προβάδισμα στην Όλντενμπουργκ κερδίζοντας το γκολ φάουλ (82-84). Ο Γκαντί ισοφάρισε (84-84) με 17'' για το τέλος, ο Χάμοντς έκανε το φάουλ στον Πάουλντινγκ, που έγραψε και το 84-86.Ο Γκαντί αστόχησε, ο Λιπκεβίτσιους έκανε το φάουλ στον Μπρίον Άλεν στα 5''. Αυτός δεν μιμήθηκε τους συμπαίκτες του, είχε 0/2, ο Λιπκεβίτσιους πήρε το ριμπάουντ, έδωσε στον Γκαντί, ο οποίος με την εκπνοή αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Η Μπάγερν Μονάχου του Σάσα Τζόρτζεβιτς πρόσθεσε μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό της με το 72-60 επί της Φρανκφούρτης και ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (27-14). Ο Κάνιγχαμ με 23 πόντους , 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Από 10 πρόσθεσαν Μάτσβαν και Ντζέντοβιτς. Ο Σκραμπ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Βόλφαρτ-Μπότερμαν με 12 και 7 ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι για την Φρανκφούρτη.

Εκτός έδρας νίκη για την Γκέτινγκεν με το 89-84 επί της Μιτελντόιτσερ με τον γνωστό μας Μάικλ Στόκτον να δικαιούται τον τίτλο του MVP με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ για τους νικητές και τον Κάρτερ να τον ακολουθεί σε απόδοση με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Το γεγονός πως η Μιτελντόιτσερ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χάτεν 17, Πίνκινς 16, Τζόουνς 15, Ντρένοβατς 15, Σάιμπερτ 12) δεν την βοήθησε να φτάσει και στο θετικό αποτέλεσμα.

Αύριο θα γίνουν οι αγώνες Μπάμπεργκ-Άλμπα Βερολίνου, Μπαϊρόιτ-Γκίσεν, Τίμπινγκεν-Τέλεκομ Μπον, Γιένα-Λούντβιχσμπουργκ με το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής να ολοκληρώνεται αύριο με το αώνα Έτινγκερ-Μπράουνσβάιγκ.

Η Μπάγερν Μονάχου και η Άλμπα Βερολίνου με 6-1 προηγούνται στη βαθμολογία, Όλντενμπουργκ, Φρανκφούρτη, Βίρτζμπουργκ έπονται με 5-2. Η Μπάμπεργκ βρίσκεται στην 8η θέση με 3-2 και δύο αγώνες λιγότερους.