27 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Σπέσιαλ… Εφές, διέλυσε και τη Ζαλγκίρις! (vids)

Η Αναντολού Εφές εδώ και έναν μήνα δεν πιάνεται, διέλυσε μετά την ΤΣΣΚΑ και την Ζαλγκίρις Κάουνας (89-62) και κάπως έτσι έγραψε την 7η σερί της νίκη, δείχνοντας τις ορέξεις της για ένα δυνατό φινάλε στη κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας!

Έχοντας πάρει μπόλικες ενέσεις ψυχολογίας τον τελευταίο καιρό, η Εφές ήταν λογικό ότι δεν μπορούσε να μην ξεκινήσει με το πόδι στο γκάζι. Μην μπορώντας να χάσει στο πρώτο πεντάλεπτο η ομάδα του Εργκίς Αταμάν (7/7 σουτ για 17 πόντους) πήρε ένα καλό προβάδισμα με το καλημέρα (17-8), το οποίο φρόντιζε να χτίζει διαρκώς, κάνοντάς το διψήφιο στο τέλος του δεκαλέπτου και πιάνοντας μέχρι και 22 πόντους διαφορά στα 4 πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (36-14).

Η Εφές ήταν σαρωτική σε άμυνα και επίθεση και δεν έδειχνε να αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Λιθουανούς που προβλημάτιζαν με την αστοχία τους. Πρωταγωνιστές στο πρώτο ημίχρονο για την Τουρκική ομάδα ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς και φυσικά ο Σέιν Λάρκιν (12 πόντοι έκαστος), ο οποίος έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα ενός απίθανου πρώτου μέρους, στο οποίο μόνο οι δυό τους κόντραραν στα ίσα ολόκληρη τη Ζαλγκίρις (49 - 28):

Η διαφορά του ημιχρόνου δεν ήταν τόσο η απόλυτη κυριαρχία της Εφές σε κάποια κατηγορία (11 - 7 ασίστ, 19 - 16 ριμπάουντ, 4-2 κλεψίματα) όσο η εκ διαμέτρου αντίθετη ευστοχία των δύο ομάδων! 60% στα δίποντα και 53% στα τρίποντα για την ομάδα του Αταμάν, και το πολύ φτωχό 39% στα δίποντα και 20% στα τρίποντα για τους Πράσινους του Μάρτιν Σίλερ διαμόρφωσαν ένα εντελώς μονόπλευρο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, το σόου του Τζέιμς Λάρκιν απλά συνεχίστηκε. Με τον Αμερικανό να κόβει (4 κλεψίματα) και να ράβει (18 πόντοι - 2 ασίστ) η Εφές ανέβασε τη διαφορά στους 27 πόντους (70-43) και στο 28ο λεπτό, έδειχνε καθαρίζει κάθε αμφιβολία για την έκβαση του αγώνα, με αυτό που έκανε στο τέταρτο δεκάλεπτο να είναι απλά η διαχείριση και επέκταση ενός ήδη τεράστιου προβαδίσματος.

Η 7η σερί νίκη κάπως έτσι είναι γεγονός για την Εφες, η οποία βρίσκεται πλέον στο 18 - 10 και διεκδικεί με αξιώσεις μία θέση στην πρώτη τετράδα! Από την άλλη, η Ζαλγκίρις κάνει μία εντός προγράμματος ήττα πέφτωντας στο 15-14, η οποία όμως παραμένει σημαντική για την μάχη της 8ης θέσης.

O συνήθης ύποπτος: Ίσως να καταντάει βαρετό, αλλά για άλλο ένα παιχνίδι, η αρχή και το τέλος των πάντων ήταν ο Σέιν Λάρκιν. Ο Αμερικανός σκόραρε 18 πόντους και έκανε 4 κλεψίματα σε 3 δεκάλεπτα κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη, έχοντας βέβαια άξιο συμπαραστάτη τον Βασίλιε Μίσιτς των 17 πόντων, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Mε την γλώσσα των αριθμών: Έβρεξε τρίποντα για την Εφές! Η ομάδα της Κων/πολης μέτρησε 15 τρίποντα, 3 λιγότερα από το ρεκόρ της σε μία αναμέτρηση, μία επίδοση που η αλήθεια είναι ότι κυνήγησε και ίσως και να έπιανε, αν δεν χαλάρωνε υπερβολικά στο 4ο δεκάλεπτο, χάνοντας σωρεία ελεύθερων σουτ από τα 6.75.

Tα δεκάλεπτα: 26 - 12, 49 - 28, 76 - 48,89-62