24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

«Σούπερ» ο Λουκάς, έκλεισε με θρίαμβο η Λιέτουβος

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στη Λιέτουβος Ρίτας, για να «συντρίψει» με 97-77 την Νεβέζις και να κλείσει με νίκη την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος Λιθουανίας, έχοντας ξανά σε πολύ καλή κατάσταση τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Με 30 νίκες τελείωσε τη regular season το πρωτάθλημα Λιθουανίας η Λιέτουβος Ρίτας, «φιλοδορώντας» με... εικοσάρα την Νεβέζις, με το 97-77 να την κρατάει προσωρινά στην κορυφή, αφού η ίδια έχει παίξει όλα τα 36 της παιχνίδια, ενώ η Ζαλγκίρις έχει τρία παιχνίδια μπροστά της, με 29 νίκες στο ενεργητικό της. Η ομάδα από το Βίλνιους, «καθάρισε την μπουγάδα» στην τελευταία περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 31-15 δημιούργησε την τελική διαφορά, με το εξαιρετικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων για 30 λεπτά να πηγαίνει στράφι.

Ο Μπεν Μάγκντεν ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους και 7/10 σουτ, ενώ ο δικός μας Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τελείωσε με 14 πόντους, 4/5 δίποντα, 6/7 βολές, τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ κι ένα μπλοκ σε 16:43 λεπτά συμμετοχής. Οι 27 πόντοι, με 10/13 σουτ και έξι ασίστ του Αλεκάντρ Ζαχάροφ, δεν ήταν αρκετοί για την Νεβέζις.