21.3 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

(Σ)μυθική ανατροπή για Λάρισα (pic)

Με τον Τζέιμς Ουέμπ να «πυροβολεί» στο πρώτο ημίχρονο και τον Τζέρι Σμιθ να «τρυπάει» τη ρακέτα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο, η Λάρισα πέρασε από το «Paok Sports Arena» με 93-91 σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πίσω με 13 πόντους και πήρε την πρώτη της φετινή νίκη στην Basket League, στο πλαίσιο εξ'αναβολής αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική, μετά από 3 συνεχόμενες ήττες που μετρούσε.

O Ουέμπ τελείωσε το ματς με 20 πόντους (1/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ, την ώρα που ο Σμιθ σημείωσε 22 πόντους (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 11/11 βολές) και 4 ασίστ σε 25 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Η πρόθεση του ΠΑΟΚ να παίξει μέσα στο ζωγραφιστό έγινε αντιληπτή με το «καλημέρα» και απέδιδε καρπούς, παρόλο που στην άλλη πλευρά του παρκέ, οι παίκτες του Κώστα Μέξα ήταν ιδιαίτερα επιρρεπείς στα φάουλ. Οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν σταδιακά στο σκορ, φτάνοντας να προηγούνται με 10 πόντους, 24-14 στο 8'21", αλλά η Λάρισα απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα των Τζέιμς Ουέμπ και Κεν Μπράουν, με το σκορ της πρώτης περιόδου να διαμορφώνεται τελικά σε 26-20.

Ο Ουέμπ είχε ζεσταθεί και βοήθησε την ομάδα του Λίνου Γαβριήλ να ισοφαρίσει σε 31-31 στο 12'36", αλλά και να μείνει κοντά στο σκορ όταν ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 44-37 μετά από 17 λεπτά παιχνιδιού, πυροβολώντας ξανά από μακριά για το 44-40, ευστοχώντας έτσι στο πέμπτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες! Ο Γιώργος Καμπερίδης με δικό του τρίποντο έγραψε το 49-46 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια έδειξε επιθετικό πλουραλισμό και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-48, 22'02"), κυρίως χάρις τον Έλστον Τέρνερ που βρήκε ρυθμό έξω από τα 6.75μ. Η Λάρισα απάντησε με δικό της σερί 6-0, για το 59-54, το οποίο γρήγορα ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε με 70-57 (27'37") και 76-64 στη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Μιχάλης Καμπερίδης, Κώστας Παπαδάκης και Τζέρι Σμιθ έβαλαν ξανά τη Λάρισα στο κόλπο, σε ένα σημείο που το ματς έμοιαζε χαμένο, μειώνοντας στο καλάθι, 86-84, 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. O Σμιθ με τρομερή αυτοπεποίθησε, έβαλε τους φιλοξενούμενους σε ρόλο οδηγού (91-89) με 25" να απομένουν στο χρονόμετρο. Με φάουλ του Παπαδάκη πάνω στον Ζερμέιν Λοβ και δύο εύστοχες βολές από τον δεύτερο το ματς ισορρόπησε στο 91-91. Η Λάρισα είχε 2.9 δεύτερα για να εκδηλώσει επίθεση και Ουέμπ βρήκε στόχο μετά την επανοφορά για το 93-91. Ο ΠΑΟΚ κάλεσε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση. Ο Νώντας Παπαντωνίου ήταν αυτός που επιχείρησε ένα σουτ από τα 8 περίπου μέτρα, αλλά η μπάλα βρήκε στεφάνι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Λάρισα κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (32 έναντι 25) και ήτα πιο εύστοχη στα σουτ τριών πόντων (13/25, 52%). Το πιο αξιοσημείωτο νούμερο όμως είναι αυτό του προβαδίσματος. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, βρισκόμενοι μπροστά ακόμα και με 13 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ποτέ να αποσπαστούν με περισσότερους από 2 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-46, 76-64, 91-93