30.5 C
Δευτέρα, 8 Ιουλίου, 2024

Σκόρπισαν τον τρόμο Μπάκεν, Σάρατοφ και Βαρέζε

Επιβλητικές ήταν στην έναρξη του δεύτερου γύρου του FIBA Europe Cup Μπάκεν, Σάρατοφ και Βαρέζε. Με διπλό έφυγε από την Ουγγαρία η Καρσίγιακα, κέρδισε στην Ολλανδία η Σάσαρι.

Group I

Ανώτερη για περίπου 32 λεπτά ήταν στην έδρα της η Ζολνόκι κόντρα στην Καρσίγιακα. Οι Ούγγροι ξεκίνησαν πιο δυνατά και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 9 πόντων(47-38). Οι Τούρκοι ήταν πιο σοβαροί στην τέταρτη περίοδο και με τους Χένρι και Μάρει να βοηθούν τα μέγιστα πήραν εν τέλει μια σημαντική νίκη που τους βάζει σε πλεονεκτική θέση.

Με το δεξί ξεκίνησε στο δεύτερο γύρο η Βούρτσμπουργκ καθώς κινδύνεψε ελάχιστα και κέρδισε εύκολα την Πρίστινα με 95-77. Οι Γερμανοί είχαν ποικιλία στο παιχνίδι τους καθώς πήραν σκορ από πολλούς παίχτες. Η Πρίστινα φεύγει με ψηλά το κεφάλι λόγω της προσπάθειας που έκανε με τον Μέιφιλντ να είναι πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20π.

Group J

Ήττα-αυτοκτονία γνώρισε στην Βουλγαρία η Φέχερβαρ. Η ομάδα από την Ουγγαρία είχε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, νικήτρια όμως ήταν η Μπάλκαν που κατάφερε να επιστρέψει από την κόλαση για να πάρει την νίκη στην παράταση με 88-82. Ξεχώρισαν με double double για τους Βούλγαρους οι Μπράουν, Γκαβρίλοβιτς και Χόπκινς.

Με το ροζ φύλλο έφυγε από την Σόφια η Ιρόνι Νες Ζιόνα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισε σε ένα παιχνίδι που ήταν αμφίρροπο σχεδόν σε όλη του την διάρκεια. Καταλυτικό ήταν το 13/25 που είχαν στα τρίποντα οι Ισραηλινοί τομέα που η Λέφκσι υστέρησε με πολλές άστοχες προσπάθειες. Ο Ρέμπερτ με 25π ήταν ο καλύτερος του αγώνα για τους ηττημένους.

Group K

Η Σάσαρι βγήκε κερδισμένη στο πολύ άναρχο και κακό μπάσκετ που παίχτηκε στην Ολλανδία με αντίπαλο την Γκρόνινγκεν. Οι Ιταλοί έδειξαν την ανωτερότητα τους διατηρώντας ακόμα και διψήφιες διαφορές. Η ομάδα των εκπλήξεων πάλεψε αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό και λύσεις (16/45 τριπ) και μοιραία έχασε το παιχνίδι(78-84)

Διαφορά επιπέδου και ποιότητας δεν ήταν εφικτό να κρυφτούν καθώς η Βαρέζε διέλυσε την ΑΕΚ Λάρνακας. Η πιο ιστορική ομάδα του θεσμού δεν δυσκολεύτηκε και ανέβαζε την διαφορά με το πέρασμα του χρόνου με την πρωταθλήτρια Κύπρου να κουράζεται και να κάνει εύκολα λάθη.

Group L

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας η Σάρατοφ μετά το διπλό στο Νόβγκοροντ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Κατάγια που άφησε εκτός συνέχειας τον Άρη. Οι γηπεδούχοι γκάζωσαν από την αρχή και δεν πάτησαν ποτέ φρένο κερδίζοντας με το εμφατικό 98-57. Οι νικητές είχαν πολλούς σε καλή μέρα. Ο Ζαμπελίν σε 13 λεπτά είχε 16π με 4/4 διπ. και 1/1 τριπ. Ο Σίμπσον διασώθηκε από τους Φινλανδούς.

Για 25 λεπτά άντεξε στην Δανία η Λέιντεν, καθώς μετά το 51-47 η Μπάκεν δεν έδειξε έλεος και πέτυχε άλλους 60 σε μόλις 15 λεπτά κερδίζοντας στο τέλος με διαφορά 40 πόντων (111-71). Αυτή ήταν η 17η 100αρα σε 21 αγώνες για την Μπάκεν. Ο Τόμπσον πάλεψε σημειώνοντας 24π για την Λέιντεν.

Σάρατοφ - Κατάγια 98-57

Μπάκεν - Λέιντεν 111-71