16.7 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Σκορ… ΝΒΑ(!) στην Α ΕΣΚΑΣΕ

Το ματς της χρονιάς έγινε στην Ιστιαία, ένας αγώνας διαφήμιση του μπάσκετ που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις, με το Σχηματάρι να επικρατεί τελικά με 118-117 με buzzer beater του Αγγελέτου στα 2′ δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή!!! Τι να πεις και τι να γράψεις για αυτή τη ματσάρα! Το προβάδισμα και τα συναισθήματα άλλαξαν αμέτρητες φορές κατεύθυνση, οι δύο ομάδες έφτασαν πολλές φορές κοντά στη νίκη και να στο μπάσκετ υπήρχε ισοπαλία μόνο τότε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για…δικαιοσύνη! Οι πρωτοπόροι έφτασαν πιο κοντά από ποτέ άλλοτε στο σπάσιμο του αήττητου, αλλά έστω και με μεγάλη δυσκολία κατάφεραν να το διατηρήσουν. Όσο για τον Τελεθριακό, απέδειξε για μια ακόμα φορά φέτος πως είναι ικανός για το καλύτερο αλλά και για το χειρότερο! Σήμερα ήταν η μέρα του, με σούπερ ποσοστά από την περιφέρεια έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη έκπληξη για να ηττηθεί τελικά στις λεπτομέρειες, κερδίζοντας πάντως τις εντυπώσεις και έχοντας το…παράσημο πως έφτασε το Σχηματάρι πολύ κοντά στην πρώτη του ήττα! Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που ολοκληρώθηκε μετά από 2 1/2 ώρες (!), ο Τελεθριακός έβαλε βάσεις νίκης στο πρώτο ημίχρονο όταν με εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια προηγήθηκε με 43-32 και 53-38 στο ημίχρονο! Το Σχηματάρι όμως αντέδρασε και παρότι δεν περιόρισε τα ατού των γηπεδούχων, μπόρεσε να ξαναμπεί μέσα στον αγώνα με όπλο τη δική του ευστοχία! Στην αρχή της δ” περιόδου το ντέρμπι πήγε στον πόντο (72-71) και από εκεί και έπειτα δεν ξεκόλλησε από εκεί! Το Σχηματάρι πέρασε μπροστά στο σκορ με 87-89 στα 2:30 πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας και με 90-91 στα 28′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας με τον Κουμπέ να ισοφαρίζει σε 91-91 με 1/2 βολές και τον Αγγελέτο να χάνει το σουτ της νίκης με το ντέρμπι να πάει στην πρώτη παράταση! Παράταση Νο1 Πόντο-πόντο το ντέρμπι και εδώ και ασφαλώς ακατάλληλο για καρδιακούς! Στα 18′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη το Σχηματάρι ξεκίνησε την τελευταία του επίθεση με τον Φλώτσιο και τον Αγγελέτο να χάνουν διαδοχικά σουτ με το 103-103 να παραμένει και το ντέρμπι να πηγαίνει στην… Παράταση Νο2 Στο 2:30 πριν τη λήξη ο Τελεθριακός προηγήθηκε με 109-105 δείχνοντας πως είναι κοντά στην έκπληξη! Με δύο τρίποντα του Γρηγοράκη και του Κώνστα το Σχηματάρι έκανε την ανατροπή για να προηγηθεί εκείνο με 112-115 στα 38′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε! Ο Τελεθριακός απάντησε όμως με ένα 5-0 (!) με τρίποντο του Ιωακείμ και δύο πόντους του Ρουμελιώτη για να πάρει το προβάδισμα με 117-115! Ο Αγγελέτος όμως με buzzer beater σουτ τριών πόντων στα 2′ δευτερόλεπτα έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του με 117-118!!! Πηγή: http://eviabasket.gr/?p=25723