23.5 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Σκορ και θέαμα από Εφές και Νταρουσάφακα

Η Αναντολού Εφές «κλείδωσε» το πλεονέκτημα έδρας για τα playoffs του πρωταθλήματος Τουρκίας κόντρα στην Γκαζιάντεπ, στο οποίο ελπίζει και η Νταρουσάφακα περνώντας «αέρας» από την έδρα της Γεσιλγκιρεσούν, ενώ η Μπουγιουκτσεκμετσέ έφτασε σε... κατοστάρα σωτηρίας.

Βελτιώνοντας κατά τι την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο, η Αναντολού Εφές «καθάρισε» το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs του τουρκικού πρωταθλήματος, με το 94-87 απέναντι στην Γκαζιάντεπ. Μετά το 47-53 του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό και οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πήραν τα ηνία μέχρι τέλους, με τον Μπροκ Μότουμ σε εξαιρετική κατάσταση, έχοντας 25 πόντους, με 8/11 σουτ και πέντε ριμπάουντ. Τόσους πόντους είχε και ο Σον Άρμαντ στην αντίπερα όχθη, με 7/18 σουτ, τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Πολύ πιο εύκολο έργο είχε η Νταρουσάφακα, που με το 96-71 στην έδρα της Γεσιλγκιρεσούν, ελπίζει ακόμη στην τετράδα. Η κατάσταση είχε αρχίσει να απλοποιείται από το πρώτο δεκάλεπτο, με το +15 των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ (16-31) να... προοικονομεί τη συνέχεια. Πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην «κίτρινος» Ουίλ Κάμινγκς με 16 πόντους και 4/8 σουτ, ενώ για τους ηττημένους ο Ντέιβον Τζέφερσον είχε 17 πόντους με 6/8 σουτ.

Η Μπουγιουκτσεμετσέ όχι μόνο πήρε «διπλό» επί της Ουσάκ, αλλά το έκανε και... πανηγυρικά, με το 104-71 να την φέρνει αγκαλιά με την παραμονή της. Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαρχής το προβάδισμα, μην... ξεκολλώντας ποτέ το πόδι από το «γκάζι», για να φτάσουν σε αυτό το εντυπωσιακό σκορ, και δη με επιμέρους σκορ 14-34 στην τελευταία περίοδο. Εκπληκτικός ήταν ο Ιλκάν Καραμάν με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Τζάκι Καρμάικλ έφτανε τους 24 πόντους με οκτώ ριμπάουντ για τους υποβιβασμένους γηπεδούχους.

Νίκη εκτός έδρας και για την Καρσίγιακα, που πέρασε από την Κωνσταντινούπολη με 81-77 κόντρα στην Ίστανμπουλ. Σε ένα παιχνίδι αμφίρροπο, η άμυνα της ομάδας της Σμύρνης θα έκανε τη διαφορά, δεχόμενη 16 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ στα προηγούμενα είχε δεχθεί το λιγότερο 18, ενώ είχε κι έναν τρομερό Ντέιβιντ Κένεντι με 21 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ.