26.1 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Σκληρό μάθημα από την Σερβία

Σε κακό βράδυ βρέθηκε η Ελλάδα που ηττήθηκε 93-61 από την ανώτερη Σερβία στο Βελιγράδι. Η Εθνική, αγνώριστη, δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα και είχε μεγάλα αμυντικά κενά απέναντι στους "πλάβι" που αγωνίστηκαν χωρίς τους Τεόντοσιτς, Ραντούλιτσα και Σιμόνοβιτς.

Καλάθης, Παππάς, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπουρούσης οι πέντε που επέλεξε ο Κώστας Μίσσας.

Εμφανής ήταν πρόθεση της Εθνικής να… ταΐσει τον Μπουρούση στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πίεζαν την ελληνική επίθεση, με αποτέλεσμα να καθυστερεί η εκτέλεση ενώ στην άλλη μεριά Μαριάνοβιτς και Μιλοσάβλιεβιτς έκαναν το 17-11. Το δυναμικό παιχνίδι της Σερβίας σε άμυνα και επίθεση έφερε το 23-15 του δεκαλέπτου. Τα μακρινά σουτ δεν έμπαιναν σε αντίθεση με τους Σέρβους που έβρισκαν χώρους και ευστοχούσαν. Ο Μπογκντάνοβιτς έστειλε την διαφορά στους 19 (34-15 στο 13’) με δύο σερί τρίποντα, με την άμυνα των διεθνών να αδυνατεί να αντιμετωπίσει τις συνεργασίες των Σέρβων. Μια βολή του Παππά ήταν ο μοναδικός πόντος της Ελλάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι ο ίδιος παίκτης να κάνει το 43-19 με γκολ-φάουλ. Με την Εθνική εκτός κλίματος, το ημίχρονο τελείωσε 45-22.

Μπουρούσης και Παπανικολάου προσπάθησαν να μειώσουν κάτω από τους 20, βρίσκοντας στόχο από τα 6.75μ όμως οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους στην ελληνική ρακέτα για το 57-32 στο 24’. Μήτογλου και Παπαπέτρου πέρασαν στο παρκέ,  αλλά παρά την βελτιωμένη κυκλοφορία, η Εθνική παρέμενε άστοχη, την στιγμή που η Σερβία πίεζε σε όλο το γήπεδο.Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε παρασυρθεί από τον ρυθμό των Σέρβων, που έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 93-61.

ΠΑΛΕΨΕ Ο ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ:

Ο διεθνής σέντερ προσπάθησε απέναντι στους Σέρβους έχοντας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24'20'', ωστόσο η γενικότερη εικόνα της Εθνικής ήταν άσχημη.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Σε επανάληψη του αγώνα με το Μαυροβούνιο, η Ελλάδα ήταν άστοχη στα τρίποντα (8/30) ενώ η Σερβία είχε ρυθμό και ψυχολογία από τα 6.75μ (10/13) , κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (31-16).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-22, 65-35, 93-61

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 8(2), Μπογκντάνοβιτς 14(4), Κάλινιτς 4, Λούτσιτς 13, Μιλοσάβλιεβιτς 4, Μπίρτσεβιτς 4, Στίματς 8, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 7(2), Γκούντουριτς 8(1), Γιόβιτς 5(1), Κούζμιτς 5.

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 2, Μπουρούσης 13(1), Σλούκας 2, Παππάς 11(2), Λαρεντζάκης, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης 9(2), Αγραβάνης 3(1), Παπαπέτρου 5, Μήτογλου.

Photo credits: Eurokinissi