18.1 C

Σημαντικό βήμα μπροστά για την Ζενίτ (pic, vids)

Η Ζενίτ κατάφερε να πάρει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, για να φτάσει στο 2-0 επί της Αβτοντόρ Σάρατοφ με το τελικό 73-79 να σφραγίζει ένα παιχνίδι «θρίλερ» που κρίθηκε το τελευταίο λεπτό.

Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έκανε το 2-0 στα play-offs της VTB. Ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με την Άβτοντορ όμως να απειλεί συνεχώς και να μην την αφήνει να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας τη διαφορά στον έναν πόντο μόλις δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης

Τη λύση για τη Ζενίτ έδωσε ο Βόρονοφ κάνοντας το 71-75 με εύστοχο σουτ δύο πόντων 17” πριν τη λήξη του αγώνα .

Ο Γουίτινγκτον ήταν καθοριστικός για τους φιλοξενούμενους, σημειώνοντας 19 πόντους με 3/7 δίποντα και 3/8 τρίποντα και ο Χάρπερ ακολούθησε με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την άλλη μεριά κορυφαίος για την Άβτοντορ ήταν ο Ντάουνς με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κλαρκ με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η παρουσία του Νικίτα Μιχαηλόφσκι, ο οποίος στα 17 του πάντησε το παρκέ για την Σάρατοφ και έγινε ο νεότερος παίκτης που αγωνίζεται στην VTB. Είχε 2 πόντους, 2 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 21'