25.8 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Σημαντική νίκη επί του Ισραήλ για την Εθνική Νεανίδων

Την τρίτη της νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων (Β' κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία σημείωσε η Εθνική. Σε ένα σημαντικό αγώνα επικράτησε με 38-29 του Ισραήλ δείχνοντας χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία.

Με τις άμυνες να κυριαρχούν στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική Νεανίδων μπήκε καλύτερα στο παρκέ, επέβαλε το ρυθμό της και προηγήθηκε με 10-5 και 12-9. Με την Εζέτζα να μην έχει αντίπαλο η διαφορά άνοιξε (έγινε το 19-11 στο 16’) και η  Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 20-14.

Επιθετικό πρόβλημα, όμως παρουσίασε η Εθνική στο τρίτο δεκάλεπτο όπου σημείωσε μόλις τρεις πόντους. Μάλιστα το Ισραήλ πήρε το προβάδισμα με 21-20, ωστόσο, οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη πήραν εκ νέου κεφάλι με 23-21.

Τα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια... Ενα τρίποντο της Χατζηβασιλείου και ένα καλάθι της Κατσαμούρη έκαναν το 28-21 για την Εθνική στο 32.18. Ακολούθησε δίποντο της Κριμιλή στο 33 (30-21). Το Ισραήλ προσπάθησε να αντιδράσει, η Ελλαδα άντεξε και έφτασε στη νίκη με 38-29.

Δεκάλεπτα: 9-12, 14-20, 21-23, 29-38

Διαιτητές: Γκάζντοζ (Πολωνία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Σταν (Ρουμανία)

ΙΣΡΑΗΛ (Λαζάρε): Άισνερ 1, Γκαρζόν 10(2), Καρς 7, Ραζ 4, Ροθ 5(1), Ένγκελ, Γκιτσένκο, Λεβί, Μίχαλετζ, Σλες 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 6(1), Γιαννούσιου 4, Καρακασίδου, Κάσδαγλη, Βαντσιούρη 4, Εζέτζα 8, Γασπαράτου 3, Κατσαμούρη 2, Κούκη 3, Κριμίλη 8 , Κριμιτζά, Πράπα.

*Αύριο η Εθνική Ελλάδας θα αντιμετωπίσει τη Βουλγαρία (14.30).