25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Σε τροχιά πλέι οφ η Μακάμπι με ξέσπασμα στο τέλος

Η Μακάμπι έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και με ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά επικράτησε της Μπαρτσελόνα (94-82) και πατάει γερά στα πλέι οφ. Καθώς αύξησε τη διαφορά της από την Μπασκόνια (η οποία ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ) στις δύο νίκες ενώ "έπιασε" στις 12 νίκες τη Χίμκι η οποία έχει πολύ δύσκολο έργο την Παρασκευή στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις.

Κορυφαίος ο Πιέρ Τζάκσον και παίκτης-κλειδί ο Αρτσιόμ Παρακχούσκι (10π., 7 ριμπ.) για τη Μακάμπι που επιβάλλοντας στην αρχή το ρυθμό της και βρίσκοντας ελεύθερο γήπεδο να τρέξει μετά το πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε 37-28 στο 16' και 46-38 στο ημίχρονο με πρωτεργάτες τους Κόεν και Μπόλντεν δείχνοντας ότι θα είχαν ένα μάλλον άνετο βράδυ.

Υπολόγιζαν χωρίς τους Ερτέλ (18π. και 10 ασιστ) και Τόμιτς, που έφεραν τα πάνω κάτω (με τον Ναβάρο να προσθέτει λίγο...γαρνιτούρα) για τη Μπαρτσελόνα που ισοφάρισε αρχικά σε 53-53 (25') αλλά και αργότερα σε 65-65 (32') με σερί μάλιστα 10-0 απαντώντας στο νωρίτερο ξέσπασμα των γηπεδούχων που μετά το 53-53 είχαν το δικό τους μομέντουμ (με σερί 12-2).

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 71-70 με δίποντο του Ναβάρο (33') αλλά κόντρα στη σκληρή - στη συνέχεια - άμυνα της Μακάμπι, πέτυχαν μόλις 11 πόντους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ενώ δέχτηκαν 24  !  Εξαιρετικός για τους γηπεδούχους και ο Νόρις Κόουλ με 14 πόντους (4/10δ., 1/3τρ.., 3/4β., 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο) αλλά τον τίτλο του Mvp τον πήρε ο Τζάκσον.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 46-38, 65-61, 94-82

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Πιέρ Τζάκσον είχε μόλις τρεις πόντους όταν άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Σε αυτό όμως πέτυχε τους 15 από τους 29 πόντους της ομάδας του και ήταν αυτός που έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν πέτυχε ούτε δίποντο (0/2) αλλά "εκτέλεσε" τους Καταλανούς από τα 6.75 (5/7 τρίποντα) ενώ είχε και 3/4 βολές. Παράλληλα έκανε 4 κλεψίματα, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε και 4 ασίστ.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς ούτε ένα λάθος (!) και αυτό ήταν που κράτησε τους Καταλανούς μέσα στο παιχνίδι. Ομως οι Ισραηλινοί είχαν 12 ριμπάουντ παραπάνω (44 έναντι 32) και σούταραν με καλά ποσοστά στα δίποντα (55% με 26/47) την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι "πέταξαν" στα σκουπίδια 9 βολές.