20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Σεφτέ στο Βερολίνο η… περσινή Εφές

Παίζοντας και πάλι χωρίς τον Λάρκιν, η Εφές θύμισε κάτι από την περσινή... υπερταχεία, πέρασε με άνεση από το Βερολίνο επικρατώντας με 93-72 και σημείωσε την πρώτη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα. Η Άλμπα παραμένει χωρίς νίκη μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Με το καλημέρα στον αγώνα η Εφές επέβαλε το ρυθμό της, ξέφυγε στο σκορ και κυριάρχησε απόλυτα στα πρώτα 20 λεπτά. Στο 5' κιόλας το σκορ ήταν 16-3 με τους Πλάις, Σίνγκλετον μέσα στη ρακέτα και τον Μίτσιτς από την περιφέρεια να είναι οι κύριοι άξονες του παιχιδιού της τουρκικής ομάδας. Η Άλμπα έμπαζε στην άμυνα, έκανε πολλά λάθη στην επίθεση, αλλά τουλάχιστον ήταν εύστοχη στα τρίποντα (9/15 στο πρώτο μέρος) κι αυτό της επέτρεψε να διατηρεί μια σχετική επαφή με το σκορ (22-14 στο 8').

Όμως η Εφές ήταν σαρωτική, σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά τόσο στα τρίποντα όσο και στα δίποντα. Ξέφυγε και πάλι με 29-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου και στη δεύτερη πέρασε την μπάλα μέσα στο καλάθι στον Ντάνστον, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο και σκόραρε κατά βούληση. Η Άλμπα πάντα χάρη στα τρίποντά της, μείωσε 43-30 στο 16', αλλά η Εφές ανέβασε και πάλι την υπέρ της διαφορά στο +19 (51-32 στο 19') πριν κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 53-35.

Η τουρκική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο, αν και δεν είχε την επιθετική... φούρια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ντάνστον μέσα από τη ρακέτα και ο Μπομπουά από την περιφέρεια ήταν οι πιο αξιόπιστες επιθετικές λύσεις της, ενώ από την άλλη πλευρά η Άλμπα σταμάτησε να σουτάρει με τόσο καλά ποσοστά στα τρίποντα και παρότι βρήκε κάποιες λύσεις πιο κοντά στο καλάθι, εντούτοις δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, που συνέχισε να κινείται μεταξύ 15 και 17 πόντων (70-55 στο 30').

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, καθώς η Εφές ήταν αρκετά σοβαρή για να μπει σε περιπέτειες. Με τον Μίτσιτς να κρατά την μπαγκέτα, τον Πλάις να σκοράρει μέσα στο καλάθι και τον Σίμον να δίνει κι αυτός λύσεις, διατήρησε το προβάδισμά της απέναντι στην Άλμπα, που είχε αμυντικά προβλήματα τα οποία δεν της επέτρεπαν να ελπίζει σε ανατροπή. Έτσι η τουρκική ομάδα έφτασε με άνεση στην πρώτη φετινή νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ: Ο Βασίλε Μίτσιτς δεν είχε τον Λάρκιν δίπλα του κι έτσι αναγκάστηκε να κάνει μόνος του όλη τη δουλειά στην περιφέρεια. Οργάνωσε υποδειγματικά το παιχνίδι της Εφές, ενώ έβαλε και κάποια χρήσιμα σουτ, με αποτέλεσμα να τελειώσει τον αγώνα με double double (13π., 13ασ.), όντας ο παίκτης-κλειδί της ομάδας του.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 61% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα η Εφές ήταν αδύνατο να χάσει.