19.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Σεφτέ με Κάζινς οι Πέλικανς, στο νήμα Πέισερς, Σανς

Την πρώτη τους νίκη με τον ΝτεΜάρκους Κάζινς στο ρόστερ τους πέτυχαν οι Πέλικανς. Κάρι και Τόμπσον οδήγησαν τους Γουόριορς ενώ ο Ρόμπινσον ο... τρίτος πήρε το ματς για τους Πέισερς.

Στο Λος Άντζελες οι Πέλικανς επικράτησαν των Λέικερς με 105-97, μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες με τον ΝτεΜάρκους Κάζινς στην ομάδα.Ο "Boogie" πέτυχε double-double με 26 πόντους και 15 ριμπάουντ ενω στους 31 πόντους σταμάτησε ο Άντονι Ντέιβις.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο στην Νέα Υόρκη, οι Γουόριορς κέρδισαν τους Νικςμε 112-105. Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική με τον Στεφ Κάρι να σημειώνει τους 15 από τους 31 πόντους του. Παράλληλα ο γκαρντ των "Πολεμιστών" μπήκε στο Top-10 των παικτών με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα, στην 8η μόλις σεζόν του στο ΝΒΑ.

Ο Γκλεν Ρόμπινσον ο ΙΙΙ με τρίποντο στα 6 δέκατα έσωσε την παρτίδα για τους Πέισερς στην Ατλάντα. Η ομαδα του Πολ Τζορτζ επικράτησε των Χοκς με 97-96 με τον ηγέτη τους να έχει 34 πόντους.

Buzzer beater έκρινε και τον αγώνα των Σέλτικς με τους Σανς. Ο Τάιλερ Γιούλις έκλεψε την μπάλα ύστερα από λάθος του Αιζάια Τόμας και τρίποντο στην λήξη έδωσε την νίκη στο Φοίνιξ με 109-106. Για τους νικητές ο ήρωας Γιούλις είχε 20 πόντους ενώ ο Έρικ Μπλέντσο πέτυχε 28. Όσο για την Βοστώνη ο Τόμας τελείωσε το ματς με 35 πόντους.

Χάρη στους 32 πόντους του Μπράντλεϊ Μπιλ και τους 27 του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς οι Γουίζαρντς νίκησαν εντός έδρας τους Μάτζικ με 115-114.

Με tip-in του Ρούντι Γκομπέρ ύστερα από το χαμένο σουτ του Τζορτζ Χιλ οι Τζαζ απέδρασαν από το Σακραμέντο, κερδίζοντας στην παράταση τους Κινγκς με 110-109. Ρόντνι Χουντ με 28 και Γκόρντον Χέιγουρντ με 23  πόντους οι διακριθέντες των νικητών.

Τέλος στο Ντάλας, οι Μάβερικς κράτησαν τον Ράσελ Γουέστμπρουκ στους... 29 πόντους, ύστερα από τέσσερις σερί 40άρες, τον εκνεύρισαν (τεχνική και αντιαθλητικό φάουλ) και εν τέλει νίκησαν τους Θάντερ με 104-89. 22 πόντους είχε ο Σεθ Κάρι ενώ ο Ντιρκ Νοβίτσκι πέτυχε double-double με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.