27 C
Κυριακή, 7 Ιουλίου, 2024

Τρίποντα από το κέντρο, καρφώματα και 101-99 για τη Ρεάλ (Video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα έχει βρει σκούρα απέναντι στη... γειτόνισσα Φουενλαμπράδα, είναι σταθερά πίσω στο σκορ, αλλά ο Σέρχιο Γιουλ φρόντισε ο κόσμος να έχει να συζητήσει κάτι άλλο στο ημίχρονο. Ελάχιστα πριν ακουστεί η κόρνα ο γκαρντ της "βασίλισσας" τράβηξε... χειρόφρενο πριν καν περάσει το κέντρο, κατεβάζοντας την μπάλα από τη δεξιά πλευρά και... Εντάξει... Τι περιμένετε; Να αστόχησε; Το έβαλε! Πάλι! Και έγραψε το 56-50 σε έναν αγώνα όπου η Φουενλαμπράδα έχει ήδη ευστοχήσει σε 10 τρίποντα στα μισά της αναμέτρησης... (Ξεκινάμε λίγο... ανάποδα, αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο. Λίγο πιο κάτω θα δείτε πολλά και θα δείτε τι ακριβώς έγινε στον αγώνα και πώς έληξε).

Και ένα εκπληκτικό κάρφωμα από τον Σμιτς!!!!

Εντάξει.... Τι να πει κανείς;;;

Αφού πήραμε μια πρώτη γεύση για το τι συνέβη στο παρκέ να πούμε κάπου εδώ και έτσι λίγο πιο πεζά πράγματα με το αγώνα να λήγει με το τελικό 101-99 για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Και έναν Φελίπε Ρέγες που... ξανάνιωσε με 40 στην αξιολόγηση με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ. Και έναν Γκουστάβο Αγιόν που έφτασε στο 30 στην αξιολόγηση με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Και τον Σέρχιο Γιουλ να σταματά (;) στο 24 με 28 πόντους και 4 ασίστ!

Η Φουενλαμπράδα έδειξε νωρίς πως δεν φοβόταν το όνομα της Ρεάλ Μαδρίτης. Όπως λένε άλλωστε απαντούν συχνά πυκνά όσοι τους ρωτάνε σχετικά, "αν φοβάσαι, κάθεσαι σπίτι σου". Έτσι μετά το πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να εναλλάσσεται, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 29-22 με μεγάλο τους όπλο τα σουτ τριών πόντων, αλλά και την κακή άμυνα των αντιπάλων τους. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα, πήγε στο +9 λίγο πριν το ημίχρονο για να έρθει το τρίποντο το κέντρο του Γιουλ για το 56-50.

Ο γκαρντ της Ρεάλ το είχε πάρει λίγο... προσωπικά. Ο Τζέι Σι Κάρολ με συνεχόμενους πόντους ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (58-59, 21'45''), αλλά η Φουενλαμπράδα βρήκε τον τρόπο να ξαναφτάσει στο +7 (74-67, 26'10''), προσφέροντας και θέαμα με τον Σμιτς. Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι από τα 10 τρίποντα που είχαν στο πρώτο ημίχρονο, μετρούσαν μόλις δύο ως το 36'! Έτσι ο Πάμπλο Λάσο, με τους Γκουστάβο Αγιόν και Φελίπε Ρέγες να μπαίνουν στην εξίσωση είδε την ομάδα του να φτάνει στο 84-89 (35').

Ένα 4-0 από τον Χετσχάιμερ διαμόρφωσε το 90-89 (37'). Το... θρίλερ συνεχίστηκε ως το φινάλε με τον Ρέγες να βάζει τη σφραγίδα του και την ομάδα του να φτάνει στη νίκη με το τελικό 99-101 σε έναν αγώνα που ήταν γεμάτο highlights!

20.00 Μανρέσα-Βαλένθια

Η τέλεια επαναφορά της Φουενλαμπράδα που διαμόρφωσε το 96-97 ή αν θέλετε η κακή άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης.