25.3 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Σερβία – Μεξικό 104-67: Στο ρελαντί και τώρα Ελλάδα (vid)

Πολύ εύκολο αποδείχθηκε το έργο της Σερβίας απέναντι στο Μεξικό, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τουρνουά «Ακρόπολις», με τους παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοφ να επικρατούν με το ευρύ 104-67. Το τελευταίο και πιο σημαντικό τεστ για τους Σέρβους, θα είναι αύριο (20/06, 20:00) απέναντι στην Εθνική Ελλάδας

Στο γήπεδο, ως 13ος παίκτης ήταν και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος μένει στο ξενοδοχείο μαζί με τους συμπατριώτες του. Πριν την έναρξη του αγώνα, ο ψηλός της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε μόνους του κάποια σουτ, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε διαδικασία επανόδου μετά τον σοβαρό τραυματισμό που είχε μεσούσης της σεζόν και τον οδήγησε στο χειρουργείο.

Να σημειώσουμε ακόμα, ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, καθώς «έφυγε» από τη ζωή ο παλαίμαχος διαιτητής Σταμάτης Μουζάκης.

Ο νεαρός Φίλιπ Πετρούσεφ έδειξε το δρόμο με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ αλλά και 4 λάθη σε μόλις 18'36" συμμετοχής. Ακολούθησε ο Όγκνιεν Ντόμπριτς με 17 πόντους, ενώ από 12 έκαστος έβαλαν οι Στέφαν Γιόβιτς και Μπόμπαν Μαριάνοβιτς

Από τους Μεξικανούς, που έμειναν μέσα στο παιχνίδι για κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά, ξεχώρισε ο Φαμπιάν Χάιμες, που σημείωσε double-double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-35, 85-48, 104-67