27.3 C
Δευτέρα, 1 Ιουλίου, 2024

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός, νίκη για Φάρο, Πανιώνιο (vid+pics)

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο Πανιώνιος, επικρατώντας με 74-65 του Ολυμπιακού Βόλου, εκτός έδρας. Επιβλητικός ο Ολυμπιακός Π., ευρείας έκτασης νίκη και για το Φάρο Κερατσινίου στην Καλλιθέα. Στις νίκες επέτρεψαν Πανιώνιος και Νίκη Λευκάδας, στις λεπτομέρειες το «διπλό» η Δάφνη Αγ. Δημητρίου στην Πυλαία.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, στο ΕΑΚ Βόλου, οι «κυανέρυθρες» πήραν εξ αρχής τον έλεγχο του ματς και δεν τον έχασαν μέχρι το φινάλε, παρά την πίεση των Θεσσαλών για την ανατροπή. Έτσι, μετά την ήττα τους στη Νέα Σμύρνη από την αήττητο Ολυμπιακό Π. χαμογέλασαν ξανά, αφήνοντας τις ηττημένες στο 1-8.

Τον… χαβά του συνέχισε ο Ολυμπιακός Π., υποδέχθηκε τον Αθηναϊκό και τον κέρδισε με 101-42, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 5-4 έμεινε το συγκρότημα του Βύρωνα, που προερχόταν από σερί νικών.

Επιτέλους, χαμογέλασε η Νίκη Λευκάδας! Σε ένα συγκλονιστικό ματς, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επιβλήθηκε με 64-63 του Πρωτέα Βούλας κι επέστρεψε στα ροζ φύλλα ύστερα από αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών. Στο 3-6 υποχώρησαν οι φιλοξενούμενες.
Δεκάλεπτα: 25-17, 33-32, 49-51, 64-63.

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό ώστε ο Φάρος Κερατσινίου να «καθαρίσει» τη νίκη με 75-55 επί των Εσπερίδων Καλλιθέας στο κλειστό του Εσπέρου. Οι δύο αντίπαλοι κινήθηκαν πόντο πόντο στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν «στροφές» και «κλείδωσαν» την επικράτησή τους.

Μεγάλη μάχη έγινε στο κλειστό της Πυλαίας, με τον ΠΑΟΚ και τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου να μάχονται… σώμα με σώμα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου. Οι φιλοξενούμενες αποδείχθηκαν καλύτερες στις λεπτομέρειες κι έφθασαν σε σπουδαίο «διπλό», με 60-58, πετυχαίνοντας το νικητήριο καλάθι 2’’ πριν από το τέλος. Στις έξι νίκες ανέβηκαν οι νικήτριες, στο 4-5 έμεινε ο «Δικέφαλος».

«Αέρας» από το «Παύλος Γιαννακόπουλος» πέρασε ο Παναθλητικός, 87-50 τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν έχει καταφέρει ακόμα να… σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:
Τα φύλλα αγώνα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 101-42 Τα δεκάλεπτα: 22-7, 40-22, 74-36, 101-42 Διαιτητές: Πόντας-Λύρας Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 15 (1), Σταμάτη 5 (1), Σπυριδοπούλου 6, Χατζηνικολάου 13 (1), Μπαλτά, Μάλτση 13 (3), Νικολοπούλου 2, Χαλιβέρα 4, Σωτηρίου 9 (1), Καλτσίδου 13, Άντερσον 1, Μακόλεϊ 20 Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 2, Στούπα 4, Τραγούλια, Δορδοκίδη, Κόνιαλη 4, Λιτλ 5, Μπαλαμπάνη, Σλούκα 3 (1), Σουάν 16, Γιαννίκου, ΜακΚέι 8, Τσιλιμπάρη ΠΑΟΚ - ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 58-60 Τα δεκάλεπτα: 10-18, 25-28, 40-45, 58-60 Διαιτητές: Παργιανόπουλος-Δολγύρας ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα, Λύμουρα 5, Μαγαλιού, Μάλαρντ 19 (1), Κριμίλη, Ταρπάγκου, Τράντα 2, Λιούις 15, Αλμπάνεζ 17 Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς, Σαββάδης): Αλεξανδρή 4, Μανώλη 5 (1), Καλαμπάκου, Γιαμπάνη 6, Ντίτρικ 25 (3), Πατεράκη 5 (1), Μούλη 4, Ρόσελ 11 (1) Ολυμπιακός Βόλου-Πανιώνιος 65-74 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 2, Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 17 (4/6 διπ, 3/10 τριπ), Σουλτάνη 14 (7/9 διπ, 0/3 τριπ), Τότση, Άντριους 15 (7/8 βολ, 4/14 διπ, 0/1 τριπ), Ζέρβα 6 (2/2 βολ, 2/5 διπ, 6ριμπ), Ζήτη, Φέρμπανκς 8 (2/3βολ, 3/10 διπ, 12 ριμπ), Κωτούλα, Δεληγιάννη 3 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Τζόνσον 22 (2/3 βολ, 10/11 διπ), Τσίκα, Σπαθάρου 22 (2/3βολ, 4/6 διπ, 4/9 τριπ), Τσιάντη, Χέιλι 16, Σεμανιάκου, Θεωδορομανωλάκη, Στεφανίδου 1, Παπαδοπούλου, Γρηγορίου, Μπόνη 13 (3) Νίκη Λευκάδας-Πρωτέας 64-63 Τα δεκάλεπτα: 25-17, 33-32, 49-51, 64-63 Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Σπηλιώτης 4, Τελίδου 9, Τσινέκε 11, Γουάιτιντ 19, Τσαμπούρη, Όστρια 21 (1), Τσέρου, Κοντογεώργου Πρωτέας Βούλας (Σαββάτης): Καρλάφτη 2, Τσιχλάκη 2, Κίτσιου 3, Γκόβαν 18, Κολλάτου 13 (1), Καμπουράκη, Χατζηβασιλείου, Μυλωνάκη 2, Χατζηγιακουμή 17 (3), Αναστασοπούλου Μ. 6 Τα αποτελέσματα: Ολυμπιακός Βόλου-Πανιώνιος 65-74
Νίκη Λευκάδας-Πρωτέας 64-63
Εσπερίδες Καλλιθέας-Φάρος Κερατσινίου 55-75
Παναθηναϊκός-Παναθλητικός 50-87
ΠΑΟΚ-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 58-60
Ολυμπιακός Π.-Αθηναϊκός 101-42