20.9 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Σαρωτική η Νέα Ζηλανδία, πέρασε και η Νότια Κορέα (vids+pics)

Επίδειξη δύναμης απέναντι στο Χονγκ Κονγκ έκανε η Νέα Ζηλανδία, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 124-65 στο «Energy Events Centre» της Ροτόρουα.

Οι Νεοζηλανδοί δεν έδειξαν κανένα… έλεος κόντρα στον αδύναμο αντίπαλό τους κι έφθασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη, την οποία «καθάρισαν» επί της ουσίας από το πρώτο δεκάλεπτο (32-17). Σκόραραν και οι δώδεκα γηπεδούχοι, με τους Τομ Αμπερκρόμπι και Ρολ Λο να αναδεικνύονται πρώτοι σκόρερ, με 18π. έκαστος, ενώ 17π. με εφτά ριμπάουντ είχε ο Ισαάκ Φότου. Φυσικά, δεν έλειψε και η χάκα, πριν από το τζάμπολ. Από τους παίκτες του Χινγκ Κινγκ Ον, που παρέμειναν χωρίς νίκη στα προκριματικά και αποκλείστηκαν και μαθηματικά από τη συνέχεια, από 17π. έβαλαν οι Τσόι Κουάν Τσάι και Σινγκ Γι Φονγκ.

Την αδιάφορη Κίνα κέρδισε η Νότια Κορέα με 82-74 στο «Shenzhen Universiade Cente» του Σεντζέν κι εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εξ αρχής το προβάδισμα (13-21), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στο ημίχρονο (39-42), αλλά με επιμέρους σερί 24-10 στο τρίτο δεκάλεπτο του Τζε Χα «κλείδωσαν» το «διπλό». Ο νατουραλιζέ Ρικάρντο Ράτλιφ ήταν εντυπωσιακός με 25π., 11 ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο, αλλά και δύο λάθη σε 36.38’, ενώ από το συγκρότημα του Ναν Λι ξεχώρισε ο Αμπουντουσαλαμού Αμπουντουρεξιτί, ο οποίος επίσης έκανε double double με 15π. και 10 ριμπάουντ.

Τις ελάχιστες ελπίδες που διαθέτει για κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον τρίτο όμιλο διατήρησε η Συρία, που πήρε τη δεύτερη νίκη της σε αυτά τα προκριματικά με 81-76 απέναντι στην Ινδία. Η δουλειά στην ουσία... είχε γίνει από το πρώτο ημίχρονο, όταν και οι γηπεδούχοι προηγούνταν με διαφορά 12 πόντων (43-31), με την χαλάρωσή τους στη συνέχεια να μην φέρνει τίποτα άλλο παρά μείωσή της. Ο Αμπντουλουαχάμπ Αλχαμουί ήταν κορυφαίος με double double 19 πόντων και 11 ριμπάουντ, ενώ στην αντίπερα όχθη 18 πόντους πέτυχε ο Σάτναμ Σινγκ.