20.9 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Σαν στο σπίτι τους Λιμόζ και Βιλερμπάν (pics, vids)

Με την μερίδα του λέοντος της 8ης αγωνιστικής του EuroCup να διεξάγεται αύριο, η αυλαία άνοιξε σήμερα με τρεις αναμετρήσεις, δύο εκ των οποίων κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Το εύκολο έργο το είχε η Γαλατάσαραϊ απέναντι στην Μπουντούτσνοστ που έφτασε στη νίκη με ο τελικό 82-61 εντός έδρας. Ανατροπή και νίκη για την Βιλερμπάν στη Ρωσία παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα στο τελευταίο λεπτό με το τελικό 89-92, ενώ η έτερη Γαλλίδα, η Λιμόζ, επιβλήθηκε επίσης εκτός έδρας με το  84-78 επί της Άλμπα Βερολίνου.

Οι αγώνες αναλυτικά

Η Γαλατάσαραϊ δεν αντιμετώπισε και ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Μπουντούτσνοστ, εντός εδρας. Ο Ντουάιτ Χάρντι με 22 πόντους ήταν η επιθετική αιχμή για τους γηπεδούχους με τους 22 πόντους που σημείωσε. Από 14 σημείωσαν ο Τζόρνταν Τέιλορ και ο Σκότι Χόπσον και στους 10 σταμάτησε ο Ρίτσαρντ Χέντριξ.

Στα αξιοσημείωτα της στατιστικής τα επτά κλεψίματα που έκανε ο Άλεξ Ρένφροε «σετάκι» με τους οχτώ πόντους που σημείωσε και τα έξι ριμπάουντ που πήρε. Διψήφιοι για τους Μαυροβούνιους ήταν ο Αλέκσα Ίλιτς (13) και ο Κάιλ Γκίμπσον (10).

Δύο λεπτά πριν το τέλος η Ζενίτ έδειχνε πως έχει αγκαλιάσει τη νίκη. Βρισκόταν στο +5 (87-82), οι δύο Χάρπερ ο Τζάστιν των φιλοξενούμενων και ο Ντεμόντε των γηπεδούχων οδήγησαν στο 89-91 με 9’’ για τη λήξη.

Η Βιλερμπάν πήρε τάιμ άουτ, δέχθηκε το φάουλ με τον Καχούντι να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές, ο Καράσεφ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Κάιλ Κούριτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Σκότι Ρέινολντς έκανε το λάθος, ο Καχούντι έκλεψε την μπάλα και οι Γάλλοι έφυγαν από την Αγία Πετρούπολη με τη νίκη και το τελικό 89-92.

Το τρίτο δεκάλεπτο (10-23) και τα πολλά λάθη που έκαναν βασικοί της παίκτες (6 ο Σίκμα, 5 ο Μπάτερφιλντ) δεν επέτρεψαν στην Άλμπα Βερολίνου να πάρει την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Λιμόζ. Ο Στέφαν Πένο (13π), ο Λουκ Σίκμα (11π) και ο Μπόγκνταν Ραντοσάβλιεβιτς (11π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους. Ο Ντάνι Γκίμπσον με 16 πόντους (και 6 ασίστ) οδήγησε την Λιμόζ και ακολούθησαν οι Μπουτέιγ (13), Τζαϊτέ (13π και 6 ριμπάουντ) και Τζόις (12).