16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Σάρωσε τη Σαραγόσα με ασταμάτητο Σμιθ (vid)

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τις δύο νίκες μετά από 6 αγωνιστικές στην φάση των ομίλων του Basketball Champions League, αφού επικράτησε εντός έδρας της Σαραγόσα με 93-78, ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Με την επίθεση σε πρώτο πλάνο οι Θεσσαλονικείς «μεταμόρφωσαν» το 7-10 (3’) σε 23-12 (7’10’’) με ένα επιμέρους 16-2, φτάνοντας να σημειώσουν 30 πόντους στην πρώτη περίοδο. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να πιέσουν περισσότερο στην άμυνα, ήταν εύστοχοι στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της δεύτερη περιόδου και πλησίασαν (30-27, 22’30’’). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με τους Σμιθ και Μπεστ (38-31, 15’), αλλά πλέον και η Σαραγόσα έδειχνε να βρίσκει ρυθμό. Επέστρεψε και ισοφάρισε με τον Μπρουσίνο (43-43, 18’25’’) και ο ίδιος με ½ βολές έδωσε και το προβάδισμα (43-44, 19’32’’).

Ο Σμιθ συνέχισε "καυτός" και μετά την ανάπαυλα και με 5 συνεχόμενους πόντους, έδωσε διψήφιο αέρα στην ομάδα του Χαραλαμπίδη (58-48). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ελληνική ομάδα έπαιζε καλή άμυνα, έδειξε σταθερότητα στην επίθεση και με τρίποντα του Μπεστ μετά από επιθετικό ριμπάουντ, έκλεισε την περίοδο με +12 (73-61).

Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε το μομέντουμ και την ψυχολογία με το μέρος του, έφτασε το +15 (80-65), αλλά δέχθηκε ένα σερί 9-0 από την ομάδα του Πορφύριο Φισάκ, που πλησίασε στο 80-74 (37'). Ωστόσο, Σμιθ και Ουίγκινς απάντησαν και έδωσαν στην ομάδα τους την ώθηση που χρειαζόταν για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο με το τελικό 93-78.

ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Χ: O Άνταμ Σμιθ βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ και ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 31 πόντους (5/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/4 βολές).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Σαραγόσα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, παρά το γεγονός ότι είχε 5 πέντες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων (Μπένζινγκ 13, Μπρουσίνο 16, Ένις 11, Τζάστις 12 και Σίλεϊ 15) και περισσότερες ασίστ 21 έναντι 16.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Βελίκοφ (Βουλγαρία), Ντεμάν (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 30-20, 45-44, 73- 61, 93-78

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ.