26.6 C
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Ρούντι και τέλος! (pics, vid)

O Ρούντι Φερνάντεθ έκρινε τον αγώνα και έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Μπασκόνια, διαμορφώνοντας το τελικό 75-73 με ένα δικό του μακρινό σουτ.

Μια νίκη που κάνει τη Ρεάλ, την Φενέρμπαχτσε και τον Παναθηναϊκό συγκάτοικους στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-6. Την ώρα οι Βασκοι μένουν στην ένατη θέση με ρεκόρ 8-10.

Η αλήθεια είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο μόνο για αγώνας ανάμεσα σε δύο  ισπανικές ομάδες δεν έμοιαζε. Αργός ρυθμός, κενά διαστήματα επιθετικά με την Μπασκόνια να κάνει την αρχή (6-12, 7’34’’), τη Ρεάλ Μαδρίτης να ανεβάζει ρυθμούς με την είσοδο του Λούκα Ντόντσιτς και γενικότερα της δεύτερης πεντάδας, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 18-17 .

Δύο τρίποντα του Βιλντόζα βοήθησαν τους άσκους να ξεφύγουν και πάλι και να φτάσουν στο 24-31 (17’), αλλά Καμπάτσο και Φερνάντεθ ήταν εκεί για την «βασίλισσα» (32-31, 19’).

Η Μπασκόνια όμως φαινόταν να είναι αυτή που βρισκόταν έστω μισό βηματάκι μπροστά, παρά τα πολλά λάθη τα οποία είχε κάνει (8-15 στο εικοσάλεπτο για τις δύο ομάδες). Η Ρεάλ Μαδρίτης πλησίαζε (46-47, 24’), περνούσε μπροστά (51-50, 25’), αλλά οι Βάσκοι έβρισκαν τους (διαφορετικούς) τρόπους να επιστρέψουν (61-68, 33’30’’) και το 64-70 (36’). Στο σημείο αυτό η συγκέντρωση των Βάσκων φάνηκε να χάνεται, πήγαν σε τρεις βιαστικές επιθέσεις και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν (71-72, 36’30’’). Και μετά από ένα μπαράζ στείρων επιθέσεων να ισοφαρίσει με ένα τιπ ιν του Ρέγες (73-73, 38’35΄΄).

Μια ακόμη αλυσίδα άστοχων προσπαθειών προστέθηκε, για να φτάσουμε στα 13'' με τη Ρεάλ να έχει την επίθεση. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Ρούντι, ο οποίος στα 2'' σηκώθηκε και έγραψε το τελικό 75-73.

ΟΙ ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει να παίζει χωρίς τους Γιουλ, Αγιόν, Ράντολφ και Κούζμιτς.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Κορομηλάς (Ελλάδα), Σούκις (Λιθουανία)

Δεκάλεπτα: 18-17, 34-34, 59-61, 75-73