23.4 C

Ρεκόρ 63 πόντων σε ένα ημίχρονο για τη Μπουντούτσνοστ (pic)

Η αλλαγή προπονητή φαίνεται ότι λειτούργησε με τον πλέον ευνοϊκό τρόπο για τη Μπουντούτσνοστ, η οποία στο ντεμπούτο του Ντέγιαν Μιλόγεβιτς στον πάγκο της ομάδας, έκανε νέο ρεκόρ στην Αδριατική Λίγκα, σημειώνοντας 63 (!) πόντους στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την FMP και κέρδισε τελικά το παιχνίδι με 99-88, βελtιώνοντας το ρεκόρ της σε 12-3.

Εκτελεστικά, η Μπουντούτσνοστ ήταν σχεδόν αψεγάδιαστη στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 38 πόντους με 10/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 9/9 βολές. Σταδιακά η ομάδα από την Ποντγκόριτσα έριξε το ρυθμό και τελείωσε το ματς με 24/39 δίποντα, 10/25 τρίποντα και 21/23 βολές.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζάστιν Κομπς με 20 πόντους και 5 ασίστ. Ακολούθησε ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ,  Νίκολα Ιβάνιβιτς με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ. Άλλους 10 πόντους και 7 ριμπάουντ συνεισέφερε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ουίλι Ριντ

Tα δεκάλεπτα: 25-38, 41-63, 59-85, 88-99