30.8 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Ρεκόρ τριπόντων και 5η «100άρα»

Παρών στους τελικούς της Basket League για 15η συνεχόμενη χρονιά και 22η φορά συνολικά θα είναι ο Παναθηναϊκός μετά το 3-1 που έκανε σήμερα κόντρα στην ΑΕΚ. Είναι η 3η φορά που οι «πράσινοι» πέρασαν με αυτό το σκορ στους τελικούς, μετά το 3-1 του 1993 επί του Πανιωνίου και του 2012 επί του Κολοσσού.

Το τελικό 105-67 συνιστά τη 2η ευρύτερη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ μετά το 111-70 της περιόδου 2010-11. Είναι όμως η ευρύτερη στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων στα πλέι οφ, αφού η προηγούμενη ήταν εκείνη των ημιτελικών του 2000 (88-60).

Αυτή ήταν η 8η «100άρα» του φετινού Πρωταθλήματος και 5η του Παναθηναϊκού μετά από εκείνες κόντρα στο Ρέθυμνο εντός έδρας (116-83), την ΑΕΚ στην κανονική περίοδο (87-106), τον ΠΑΟΚ (102-58) και το Ρέθυμνο εκτός έδρας (74-101).

Η επίδοση αυτή ήρθε μέσα από την κορυφαία επίδοση τριπόντων για τους «πράσινους» στη φετινή Basket League. Σούταραν με 56,52% (13/23) ενώ η προηγούμενη καλύτερη ήταν εκείνη του 48,14% του εντός έδρας αγώνα με τον Κόροιβο (13/27). Αυτή ήταν η 19η φορά στα 30 ματς Πρωταθλήματος που ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διψήφιο αριθμό τριπόντων.

Ο Παναθηναϊκός με τους 32 πόντους της τελευταίας περιόδου ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση των εκτός έδρας αγώνων τους αφού την ίδια σημείωσε στην 1η περίοδο του παιχνιδιού στο Ρέθυμνο.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έβγαλε και το 4ο παιχνίδι της σειράς με μονοψήφιο αριθμό λαθών. Είχε εννιά μετά τα έξι του 1ου, τα έξι του 2ου και τα επτά του 3ου. Παράλληλα σημείωσε ρεκόρ στις ασίστ ως φιλοξενούμενη –τυπικά έστω- με τις 26 που μοίρασαν οι παίκτες της που είχαν 25 στο ματς με το Ρέθυμνο.

Στατιστικά αυτό ήταν το καλύτερο εκτός έδρας παιχνίδι του φετινού Παναθηναϊκού με βάση το ranking αφού οι «πράσινοι» είχαν 136 βαθμούς, επτά περισσότερους από το προηγούμενο ρεκόρ τους καθώς είχαν από 129 στα ματς της κανονικής περιόδου κόντρα στην ΑΕΚ και το Ρέθυμνο.

Photo Credits: Eurokinissi