19.9 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Ρεζέρβες πολυτελείας (vids)

Με ένα εντυπωσιακό σερί 18-3 μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου, που ήρθε χάρη σε δύο παίκτες οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο και της έδωσαν την αναγκαία ώθηση, τους Βασίλιε Μίτσιτς και Άαρον Ουάιτ, η Ζαλγκίρις κέρδισε με 77-65 το μαχητικό Μιλάνο και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι πρακτικά εξασφάλισε την παρουσία της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας κι έχει κάποιες θεωρητικές ελπίδες να διεκδικήσει ακόμα και το πλεονέκτημα έδρας.

Οι άμυνες ήταν αποτελεσματικές στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η ποιότητα του μπάσκετ που παίχθηκε να είναι χαμηλή. Η Ζαλγκίρις με πέντε σερί πόντους του Πάνγκος μέσα σε 20'' κι άλλες δυο βολές του Ουλανόβας αμέσως μετά προηγήθηκε με 11-2 στο 4', αλλά μετά το τάιμ άουτ του Πιανιτζάνι το Μιλάνο επέστρεψε με πρωταγωνιστές δύο Λιθουανούς. Τον Κουζμίνσκας με τα τρίποντά του και τον Γκουντάιτις με τις λύσεις που έδωσε μέσα στη ρακέτα. Ψαλίδισε τη διαφορά και παρόλο που δεν πήρε το προβάδισμα, εντούτοις μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι.

Τα ατού των δύο ομάδων εγκλωβίστηκαν στις αντίπαλες άμυνες κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα μεγάλη αστοχία και χαμηλή παραγωγικότητα. Ο Γκάουντλοκ βρήκε τον μπελά του από τον Ουλανόβας αρχικά και τον Τουπάν στη συνέχεια, δεν έκανε απολύτως τίποτα μέχρι που ο Πιανιτζάνι τον απέσυρε, ενώ από την άλλη ο Πάνγκος, παρά το καλό ξεκίνημά του, ξεθύμανε γρήγορα, κι ο Γιανκούνας είχε πολλά προβλήματα στην αρχή και ήταν και άστοχος. Η Ζαλγκίρις κατάφερνε να διατηρεί το ισχνό προβάδισμά της, όμως ο Γιασικεβίτσιους συνέχιζε να ψάχνει μάταια ένα καλό σχήμα, που θα έδινε ώθηση στην ομάδα του.

Το Μιλάνο, αντίθετα, με την είσοδο του Τζέρελς και του Μ'Μπαγέ βρήκε μεγαλύτερη αμυντική συνοχή και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, έτσι προϊόντος του χρόνου και καθώς ο Γκουντάιτις συνέχιζε να κερδίζει μάχες μέσα στις ρακέτες, ισοφάρισε (24-24 στο 14') και στο 18' πέρασε μπροστά με 28-26. Ο Γιανκούνας στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ξεμπλόκαρε και έδωσε κάποιες λύσεις στη Ζαλγκίρις, όμως το Μιλάνο ήταν αυτό που είπε την τελευταία λέξη. Με τρίποντο του Μπέρτανς στην εκπνοή έκανε το 34-31 και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα στο σκορ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μιλάκνις έδωσε κάποιες επιθετικές λύσεις στη Ζαλγκίρις, που με κακό τον Πάνγκος πάντως δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, ενώ από την άλλη μεριά ο Γκουντάιτις συνέχιζε να της κάνει μεγάλη ζημιά μέσα στις ρακέτες. Η συνεργασία του Λιθουανού σέντερ με τον Τζέρελς ήταν υποδειγματική και αποτελεσματική για το Μιλάνο, το οποίο διατηρούσε το προβάδισμά του. Ένα προβάδισμα που έφτασε τους πέντε πόντους στο 26' (47-42). Μετά το τάιμ άουτ του Γιασικεβίτσιους πάντως, η Ζαλγκίρις αντέδρασε. Βοηθήθηκε και από το ότι ο Γκουντάιτις αποσύρθηκε στον πάγκο για να προφυλαχθεί μετά το τρίτο φάουλ που έκανε, ωστόσο το σχήμα με τους Πάνγκος και Μίτσιτς στην πεντάδα αποδείχθηκε αποτελεσματικό. Ο Σέρβος βοήθησε πολύ στην επίθεση είτε σκοράροντας είτε με τις πάσες του, έτσι η Ζαλγκίρις πέρασε ξανά μπροστά στο 29' με 52-50 και διεύρυνε αυτό το προβάδισμα στους 4 πόντους (54-50) στη λήξη της περιόδου με λέι απ του Ουάιτ. Η πρωταθλήτρια Λιθουανίας έτρεξε σερί 12-3 στα τελευταία 4 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου.

Το σερί αυτό διευρύνθηκε στο 18-3 στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου, με τον Άαρον Ουάιτ να το έχει πάρει επάνω του σκοράροντας συνεχώς μέσα από τη ρακέτα, και η Ζαλγκίρις προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με διψήφια διαφορά (60-50) βάζοντας το νερό στο αυλάκι. Το Μιλάνο είχε μπλοκάρει απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων, που είχε γίνει ακόμα πιο επιθετική, ο Γκάουντλοκ εξακολουθούσε να είναι ωσεί παρών, και καθώς ο Ουάιτ συνέχιζε το βιολί του στην επίθεση, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 64-53 στο 34'. Αποδείχθηκε ότι αυτή η διαφορά ήταν ασφαλείας. Το Μιλάνο δεν είχε άλλο πλάνο αντίδρασης, τα τρίποντα που επέμενε να σουτάρει ήταν άστοχα, έτσι η Ζαλγκίρις κατάφερε να διαφυλάξει και να διευρύνει αυτό το προβάδισμα και να φτάσει στο τέλος σε μια καθαρή νίκη.

ΟΙ ΧΡΥΣΕΣ ΡΕΖΕΡΒΕΣ: Όλο το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά μεταξύ 26' και 32'. Τότε που η Ζαλγκίρις έτρεξε το σερί 18-3, με το οποίο μπόρεσε να ξεφύγει με 60-50 και να ρίξει στο καναβάτσο το Μιλάνο. Πρωταγωνιστές ήταν δύο παίκτες που συνήθως έρχονται από τον πάγκο. Ο Βασίλιε Μίτσιτς, ο οποίος πέτυχε κρίσιμα καλάθια στην αρχή αυτού του σερί, αλλά μοίρασε και κάποιες καλές πάσες στους συμπαίκτες του κάνοντας μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Μιλάνου. Τη σκυτάλη πήρε από αυτόν ο Άαρον Ουάιτ, ο οποίος έκλεισε το σερί με συνεχόμενα καλάθια, κάποια εξ αυτών με εντυπωσιακά καρφώματα, ενώ ήταν στην τελευταία περίοδο η πιο αξιόπιστη επιθετική επιλογή για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

H ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ζαλγκίρις είχε 49 δίποντα και μόλις 9 τρίποντα, οπότε δεν της στοίχισε το κακό ποσοστό της έξω από τα 6,75μ. (2/9). Αντίθετα το Μιλάνο σούταρε 27 τρίποντα, επομένως το 7/27 ήταν γι' αυτό καταστροφικό...