22.1 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Ρεβάνς…και πρόκριση για το Ρέθυμνο

Όπως και ο Κολοσσός χθες (14/10) έτσι και το Ρέθυμνο πήρε ρεβάνς για την ήττα του το προηγούμενο Σάββατο (12/10) στο Ιβανώφειο για την Basket League , και δείχνοντας να θέλει περισσότερο τη νίκη, επικράτησε του Ηρακλή με 81-70 και πήρε την πρόκριση για την 3η αγωνιστική της Β' Φάσης του θεσμού, όπου θα υποδεχθεί τους Ροδίτες.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έδειξε μεγαλύτερη διάθεση, είχε επιθετικό πλουραλισμό, ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (44-30) απέναντι στον «γηραιό» που τα περίμενε όλα από μόλις τρεις παίκτες, ενώ ο Γιάννης Καστρίτης θα πρέπει να ανησυχήσει για τον τραυματισμό του Τζαμάλ Σούλερ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στο αγωνιστικό σκέλος η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε έχοντας ένα μικρό προβάδισμα μετά από καλάθι του Καββαδά (11-6 στο 4'), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 23-20 στο δεκάλεπτο με τον Μάρει, και να κλείνουν το ημίχρονο στο 46-37, χάρη σε λέι απ του Χριστοδούλου. Από εκεί και πέρα, η διαφορά μπορεί να έφτασε και στο +13 (53-40), αλλά ο Ηρακλής έδειξε διάθεση να επιστρέψει, και έτσι μείωσε σε 61-57 με τον Χάνλαν 21'' πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Ωστόσο ένα 10-0 των Κρητικών ήταν αρκετό να φέρει το σκορ στο 71-57 στο 36', και να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση.

Για το Ρέθυμνο. ο Κόνερ Φράνκαμπ είχε 15 πόντους (1/3 τριπ., 4 ριμπ., 6 ασίστ), με τον Ουέσλει Γκόρντον να ολοκληρώνει το παιχνίδι με double-double (14 π., 11 ριμπ.). Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ο Όλιβερ Χάνλαν σκόραρε 18 πόντους (5/8 διπ., 1/3 τριπ., 6 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κλεψ.) με τον Θοδωρή Ζάρα να προσθέτει 15 πόντους (2/3 διπ., 2/3 τριπ.).

Τα δεκάλεπτα : 23-20, 46-37, 61-57, 81-70

Διαιτητές : Σχοινάς - Ψαριανός - Κάρδαρης