23.2 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ρεάλ-Φενέρ 70-69: Ο Χένρι το χάρισε, ο Πουαριέ το πήρε (vids)

Η ιστορία... επαναλήφθηκε σαν φάρσα για την Φενέρ στη Μαδρίτη, θυμίζοντας το πώς είχε χάσει στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, με τον Πιέρια Χένρι να κάνει ένα αφελές φάουλ στον Βενσάν Πουαριέ σε διεκδίκηση ριμπάουντ και τον Γάλλο να χαρίζει την νίκη στη «Βασίλισσα» με 70-69, αντέχοντας σε ένα ματς... για γερά νεύρα.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν με ιδιαίτερα καλό ρυθμό επιθετικά και, μετά το αρχικό 8-7 στο 6ο λεπτό, η Φενέρ ήταν εκείνη που βρήκε μερικές παραπάνω λύσεις, με τον Ντουβερίογλου να κάνει την έκπληξη και τη διαφορά στη ρακέτα, βάζοντάς τα με τα «θηρία» (10-15). Με τρίποντά τους, οι Τούρκοι έφτασαν και σε διψήφιο νούμερο, διατηρώντας εξαιρετική την άμυνά τους (20-30 στο 15'), απαντώντας και στην προσπάθεια της Ρεάλ να αντιδράσει και αφήνοντας σαφώς καλύτερη εικόνα στο δρόμο για τα αποδυτήρια, αλλά το buzzer beater του Κοζέρ έμοιαζε ικανό να αλλάξει την ψυχολογία των Μαριλένων (35-41).

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς είχαν για αρκετή ώρα ακόμη τον έλεγχο του αγώνα, βρίσκοντας αρκετές λύσεις για να είναι μπροστά με 40-48 στα μέσα της τρίτης περιόδου, με την άμυνα της Ρεάλ εκείνη τη στιγμή να τους σταματά και να φέρνει την αρχή μιας αντεπίθεσης, που με ορισμένα μακρινά σουτ βοήθησε τη «Βασίλισσα» να πλησιάσει στο καλάθι, με νέο buzzer beater του Κοζέρ (50-52). Ο Ντε Κολό βρήκε επιτέλους ρυθμό, αλλά ήταν μόνος απέναντι σε Ρούντι και Κοζέρ, που ήταν επίσης σε καλή κατάσταση και στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (61-60), αλλά οι λύσεις βρέθηκαν από τη ρακέτα για την Φενέρ, που με τρίποντο του Χένρι προηγήθηκε με 64-67 με κάτι λιγότερο από δύο λεπτά για τη λήξη. Οι Τούρκοι έμεναν μπροστά χάρη στις βολές, αλλά ένα αφελές φάουλ του Χένρι σε ριμπάουντ με τον Πουαριέ, έδωσε ουσιαστικά το προβάδισμα στη Ρεάλ στα 10.7" (70-69). Η τελευταία επίθεση δεν κατέληξε με εύστοχο σουτ για την Φενέρ και η Ρεάλ πήρε την ανάσα ανακούφισης.

Δεκάλεπτα: 10-15, 32-41, 50-52, 70-69

ΓΑΛΛΙΚΑ ΚΛΕΙΔΙΑ: Η νίκη αυτή της Ρεάλ έχει μια... γαλλική εσάνς. Δεν είναι μόνο οι νικητήριες βολές του Πουαριέ, αλλά κυρίως ο Φαμπιάν Κοζέρ, που «ξεσήκωσε» την ομάδα του στην αντεπίθεση του δεύτερου ημιχρόνου, τελειώνοντας με 16 πόντους, 2/2 δίποντα και 4/7 τρίποντα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Φενέρ είχε καλύτερα ποσοστά, αλλά η Ρεάλ πέντε παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (12-7), με τις δύο παραπάνω κατοχές στο σύνολο (16-13 λάθη) να έχουν σίγουρα ρόλο σε ένα ματς λεπτομερειών.