16.1 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ρεάλ-Παναθηναϊκός 88-65: Τον… πήρε η κατρακύλα (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε σε ορισμένα σημεία, μετά την ήττα στη Βιτόρια, αλλά δεν μπορούσε να σταθεί ισάξιος της Ρεάλ. Η «Βασίλισσα» τον ανάγκασε σε... κατηφόρα από νωρίς, το «τριφύλλι» δεν κατάφερε ποτέ επί της ουσίας να ορθοποδήσει και το 88-65 ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, ρίχνοντάς τον στο 1-3 στην φετινή Ευρωλίγκα, έχοντας να κλείσει τα δύσκολα τρία ταξίδια του σε λίγες μέρες (21/10) στο Τελ Αβίβ, με κίνδυνο η κατρακύλα να γίνει ακόμη μεγαλύτερη.

Η Ρεάλ μπήκε με το πόδι... πατημένο στο γκάζι, με τον Γιαμπουσέλε και τον Ταβάρες να κυριαρχούν στη ρακέτα για το αρχικό 10-3 και τον Αμπάλδε να συνεχίζει με μαζικά μακρινά σουτ, που έφεραν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (19-7 στο 7'). Μετά το «μούδιασμα» αυτό, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να επανέλθει με τις «μάχες» του Παπαγιάννη και τα μακρινά σουτ του Πέρι (19-13 στο 8'), αλλά ο Αμπάλδε ήταν σε τρομερή κατάσταση και το αδιανόητο σουτ του Γιουλ στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν... κερασάκι στην τούρτα για τους Ισπανούς (30-18).

Το αρχικό 5-0 της Ρεάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο ανάγκασε άμεσα τον Πρίφτη σε τάιμ άουτ και οι «πράσινοι» άλλαξαν την εικόνα τους, αποφεύγοντας για αρχή την κατρακύλα (35-18 στο 14'). Ο Σαντ Ρος, ο Ουάιτ και ο Έβανς βοήθησαν στο να «θωρακιστεί» η άμυνα, το μυαλό του Ερτέλ «χάλασε», με αποτέλεσμα να δώσει μπάλες στο «τριφύλλι», αλλά η επίθεση δε λειτούργησε ιδιαίτερα καλά, πλην κάποιων λύσεων από Παπαπέτρου και Ουάιτ, με ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη από alley oop του Μέικον να διαμορφώνει το 42-30 του ημιχρόνου.

Ο Μέικον και ο Παπαγιάννης προσπάθησαν με τη συνεργασία τους να δώσουν «ώθηση» στον Παναθηναϊκό να παλέψει, δείχνοντας σοβαρότητα στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, αφού παράλληλα είχε βρει το σχήμα για να «καταπολεμήσει» τον αντίπαλο στην επίθεσή του (47-39). Η χρέωση του Ουάιτ με 4ο φάουλ, όμως, και οι λύσεις του Γιαμπουσέλε, όπως και η πρόσθεση του Κοζέρ στην «εξίσωση» για τη Ρεάλ, της έδωσαν ξανά αέρα, φτάνοντας μέχρι το +16 προς το τέλος του δεκαλέπτου (62-46), αλλά δύο καλές «πράσινες» επιθέσεις με τελευταία το κάρφωμα του Φλόιντ από ασίστ του Παπαπέτρου να μειώνουν ελαφρώς την απόσταση (62-50).

Η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να... το ξεκόψει από τον Παναθηναϊκό σχετικά με όποια του ελπίδα να διεκδικήσει το ματς και, μετά το 65-55 στο 32ο λεπτό, ο Ρούντι «καθάρισε» με τα μακρινά του σουτ, φέρνοντας την απόσταση στα μέσα της τελευταίας περιόδου στο +17 και κάνοντας ξανά «βουνό» το ματς στους φιλοξενούμενους (74-57). Ήταν και το σημείο, όπου ουσιαστικά τελείωσαν όλα, με την τιμή να αυξάνεται στο +21 από τη δράση του Ταβάρες (80-59 στο 36') και τα τελευταία λεπτά να είναι απολύτως διαδικαστικά, για να πάρουν οι «πράσινοι» όσα ακριβώς τους άξιζαν με βάση την εικόνα του ματς.

Δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65

ΤΟ ΠΑΡΤΙ ΚΑΙ Η ΕΛΠΙΔΑ: Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε (16 π., 6/9 σουτ, 4 ρ.) έκανε την αρχή με προσωπικό πάρτι στο πρώτο ημίχρονο, ο Ουόλτερ Ταβάρες (17 π., 9 ρ.) πήρε τη σκυτάλη στο δεύτερο και η Ρεάλ πέρασε μια άνετη μέρα στο παρκέ. Στην αντίπερα όχθη, οι μόνοι που πάλεψαν με κάποια συνέπεια για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντάριλ Μέικον (18 π., 6/12 σουτ) και ο Γιώργος Παπαγιάννης (12 π., 6 ρ.), αν θέλουμε να βρούμε κάποιους που να... διασώθηκαν από το ναυάγιο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με οκτώ παραπάνω κατοχές (11-6 επιθετικά ριμπάουντ και 15-18 λάθη) και σαφή υπεροχή στη ρακέτα με 20/38 δικά της δίποντα έναντι 11/36 του Παναθηναϊκού, ήταν λογικό η Ρεάλ να κυριαρχήσει.