22.1 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ρεάλ Μ.-Αναντόλου Έφες: Ο 19χρονος Γκαρούμπα σφύριξε… παράταση (vids, pics)

Ανατροπή στην ανατροπή και από σερί σε σερί η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να "γυρίσει" ένα ακόμη παιχνίδι που φαινόταν χαμένο. Επικράτησε 82-76 της Αναντόλου Έφες στον τέταρτο αγώνα της σειρά των play offs της Ευρωλίγκας. Η πρόκριση θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα στις 4 Μαϊου στην Κωνσταντινούπολη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο 19χρονος Ουσμάν Γκαρούμπα, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους και είχε 12 ριμπάουντ.

Το 17-0 με το οποίο μπήκαν οι Ισπανοί στο παιχνίδι, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να κάνουν έξι λάθη σε πέντε λεπτά φαινόταν να είναι μια «δήλωση» από την πλευρά της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Τζέισι Κάρολ έδειξε το δρόμο με 11 γρήγορους πόντους. Η συνέχεια όμως ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Ήταν λες και η Έφες χρειαζόταν να μπει αυτό το ένα σουτ. Αυτός που το έβαλε ήταν ο Σίμον (17-3, 5’45’’).

Ο Αταμάν, ο οποίος είχε αναγκαστεί να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ στο 1’23’’, είδε τους παίκτες του να κάνουν ένα 21-2 για να πάρουν και το προβάδισμα (19-21, 11’10’’). Η διαφορά έφτασε και στο +16 (31-47, 18’45’’) με την Έφες να κάνει... double score στο δεύτερο δεκάλεπτο με 34-17 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκ Μπομπουά με 19 πόντους με 5/5 τρίποντα, ενώ ο Μπράιαν Ντάνστον, απόντος και του τραυματία Έντι Ταβάρες, έκανε πολύ δουλειά στη ρακέτα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο με το δίδυμο Κάρολ – Γκαρούμπα να βγαίνει και πάλι μπροστά (51-55, 24’).

Το περιβόητο "μομέντουμ" έληξε γρήγορα για τους Μαδριλένους. Η Έφες πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα για να φτάσει ως το 51-66 (27'20''). Η Ρεάλ δεν το έβαλε κάτω. Έκανε την τελευταία της προσπάθεια με τον Γκαρούμπα πρωταγωνιστή να γράφει το 71-73 (37'35''), φτάνοντας σε ένα 14-7 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Αμπάλδε με σουτ τριών πόντων έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Ισπανούς (74-73, 38'10'')! Ο Γιουλ έγραψε το 76-74 (39'), αλλά αστόχησε σε μακρινό σουτ τριών πόντων με 30'' για τη λήξη. Ο Λάρκιν τον μιμήθηκε και στη μάχη για το ριμπάουντ με 12'' για το τέλος ο Ρούντι Φερνάντεθ κέρδισε το φάουλ για να διαμορφώσει το 78-74! Ο Λάρκιν πήγε με τη σειρά του στη γραμμή (78-76) με 8'' πλέον στο ρολόι. Η ρουλέτα των βολών συνεχίστηκε με τον Γιουλ να κάνει το 80-76. Ο Μπομπουά αστόχησε και με 2'' έγινε το τελευταίο φάουλ του αγώνα με τον Γκαρούμπα να γράφει το τελικό 82-76.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Έφες είχε 3/6 τρίποντα, 1/3 δίποντα σε τρία λεπτά για να κάνει το δικό της 11-0 στο παχνίδι. Στο 17-0 της της Ρεάλ, ο Κάρολ είχε 11 πόντους. Η Έφες είχε στο πρώτο πεντάλεπτο έξι λάθη για τρία (άστοχα) σουτ. Στα μισά της δεύτερης περιόδου είχε επτά λάθη, ενώη Ρεάλ είχε φτάσει στα 11!

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Λάτισεβς, Νέντοβιτς

Δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76

Η εικόνα των play offs

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Φενέρμπαχτσε 3-0 (η ΤΣΣΚΑ προκρίθηκε στο Final Four, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αναντόλου Έφες – Ρεάλ Μαδρίτης)

Αναντόλου Έφες-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2

Μπαρτσελόνα-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 2-1 (4ο παιχνίδι: 30/4, 20.00)

Αρμάνι Μιλάνο-Μπάγερν Μονάχου 2-1 (4ο παιχνίδι: 30/4, 21.45)