15.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ρίγα-ΑΕΚ 92-76 : Κατήφορος δίχως τέλος (pics)

Νέα απογοητευτική εμφάνιση και νέα ήττα για την ΑΕΚ! Την ώρα που τα άσχημα μαντάτα διαδέχονται το ένα το άλλο στο "κιτρινόμαυρο" στρατόπεδο με την αύξηση των ban, ήρθε και η τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς στο BCL για την ομάδα του Στέφανου Δέδα, αυτή τη φορά από τη Ρίγα (92-76), με την Ένωση να αναζητά ακόμα την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αντιμετώπισε προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία και είδε τη Ρίγα να εκτελεί με ιδιαίτερη ευστοχία πίσω από τα 6μ75. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα αδυνατούσε να βρει λύσεις και επιθετικά, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +12 (27-15) στη λήξη της περιόδου. Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα (46-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα παρέμεινε ίδια με την ΑΕΚ να μη μπορεί να λύσει το αμυντικό της πρόβλημα, να υστερεί στον τομέα των ριμπάουντ και τη διαφορά σταθερά σε διψήφιο αριθμό, με εξαίρεση ένα ξέσπασμα της ομάδας του Στέφανου Δέδα που την έφερε σε απόσταση έξι πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο  έκλεισε με τη Ρίγα ξανά στο +12 (68-56). Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ κυνηγούσε μία μεγάλη ανατροπή. Αυτή δεν ήρθε και η ομάδα του Στέφανου Δέδα γνώρισε την ήττα με 92-76.

Ο MVP: Ο Τζέιλεν Ράιλι. Ο Ράιλι ήταν... on fire για τη Ρίγα με 25 πόντους (6/11 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τρίποντα και ριμπάουντ ήταν καθοριστικά στη σημερινή αναμέτρηση με το ποσοστό ευστοχίας πίσω από τα 6μ75 να φτάνει το 50% (14/28) για τη Ρίγα, η οποία κυριάρχησε και στον τομέα των ριμπάουντ (41-28).

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-34, 68-56, 92-76.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.