22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Πρώτη νίκη για Ουκρανία

Έσπασε το… ρόδι η Ουκρανία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών της Κρήτης, καθώς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής επιβλήθηκε με 72-65 της Λετονίας.

Οι «κυανοκίτρινοι» πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στο Γ’ Όμιλο, που φιλοξενείται στο Ρέθυμνο, αφήνοντας στο 0-2 τους αντιπάλους τους, παρά την υπερπροσπάθειά τους στο φινάλε να κάνουν την ανατροπή. Η Ουκρανία πήρε από την αρχή τα «ηνία» στο σκορ και, παρότι δεν απέφυγε τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, έφθασε στην κατάκτηση του «παρθενικού» της ροζ φύλλου στη διοργάνωση. Στο πρώτο ημίχρονο όλα έδειχναν ότι η Ουκρανία θα έφθανε άνετα στην επικράτηση. Πολύ γρήγορα βρέθηκε να προηγείται με διαφορά 17 πόντων (24-41 στο 11’), ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Λετονία επιχείρησε να ανατρέψει τα δεδομένα. Σταδιακά «ροκάνισε» την εις βάρος της διαφορά και πλησίασε σε… απόσταση αναπνοής (55-56 στο 32’). Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι Ουκρανοί ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση «κράτησαν» τη νίκη.

Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία), Μαρτολίνι (Ιταλία), Γιλμάζ (Τουρκία)
Δεκάλεπτα: 21-31, 38-47, 53-56, 62-75.
Λετονία(Βετσβαγκάρς): Μπερζίνς 6,Ζότοφς 3 (1), Βίκσνε 1, Μπιρκάνς 15 (1), Γκουτμάνις 2, Μπλούμμπεργκς 14 (1), Φέικνερς 2, Κραούκλις, Κος 3, Νταμμπενιέκς , Χάζνερς 10 (2), Σαουλίτις 6.
Ουκρανία(Μίκελσον): Βατάζχοκ 6 (1), Τκατσένκο 9 (1), Τιρτίσνικ 5 (1), Γιάγκοντιν 2, Μουσιένκο 12 (1), Μικχαϊλιούκ 26 (3), Μπεροζκίν, Παβλόφ 4, Σκαπίντσεφ 2, Αντονένκο 3, Ζοτόφ 6.

Ολόκληρο το στατιστικό του Λετονία-Ουκρανία.