16.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Πρώτη η Ρεάλ, έμεινε η Ομπραντόιρο (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο στο ισπανικό πρωτάθλημα μετά την άνετη νίκη της με 95-76 επί της Χιπουσκόα στην «Donostia-San Sebastian Arena».

Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη θέση τους στη μεγάλη κατηγορία και υποβιβάζονται, μαζί με την Μπρεογάν, η οποία στον τελευταίο αγώνα της έχασε με 95-76 από τη Σαν Πάμπλος Μπούργος στο «Pazo Provincial Dos Dep. Lugo». Έτσι, σώθηκε η Ομπραντόιρο, παρά την ήττα της με 83-63 από την Μπαρτσελόνα στο «Multiusos Fontes Do Sar», με τον Κώστα Βασιλειάδη να τελειώνει με 12π., τέσσερις ασίστ, τρία ριμπάουντ, αλλά και ισάριθμα λάθη στα 25.25’ που έμεινε στο παρκέ, από πλευράς ηττημένων.

Εντός έδρας ήττα είχαμε και για την Εστουδιάντες, με 86-78 από την Μπανταλόνα στο «Municipal D’Esports De Badalona», με το Φώτη Λαμπρόπουλο να μην παίρνει χρόνο συμμετοχής.

Η Μπασκόνια τερμάτισε τρίτη στην κανονική περίοδο, χάνοντας στο φινάλε με 92-81 από τη Βαλένθια στο «Pabellón Fuente De San Luis», και στους «8» θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Σαραγόσα, η οποία ξεπέρασε με 83-74 το εμπόδιο της Μανρέσα στο «Pabellon Principe Felipe». Η τελευταία, πάντως, συνεχίζει στα πλέι οφ (για πρώτη φορά στην ιστορία της) μετά την ήττα της Τενερίφης από την αδιάφορη Φουενλαμπράδα με 88-84 στην παράταση στο «Pabellon Fernando Martιn».

Στο «Martin Carpena» έχασε την πρόκριση στα πλέι οφ η Ανδόρα, με τη Μάλαγα να την κερδίζει με 72-66, ενώ στο «Palacio De Deportes De Murcia» η γηπεδούχος Μούρθια έκλεισε νικηφόρα τη σεζόν, 82-77 την Γκραν Κανάρια, που επίσης ολοκλήρωσε τις φετινές υποχρεώσεις της στα ισπανικά παρκέ.