22.2 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για το Ρέθυμνο!

Μπορεί να ήταν φιλικός ο αγώνας που έδωσε το Ρέθυμνο κόντρα στην Μπνέι Ερτζελία από το Ισραήλ, όμως έχει τρόπον τινά ιστορική σημασία. Διότι η νίκη που πέτυχε η κρητική ομάδα (68-66) είναι η πρώτη της σε ευρωπαϊκό επίπεδο!

Στην πρεμιέρα του τουρνουά, που διοργανώνεται στην πόλη Κέρμεντ της Ουγγαρίας, το Ρέθυμνο έδειξε σαφή βελτίωση απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα. Ο Σταύρος Μυκονιάτης είδε τους παίκτες του να αποδίδουν καλά, είδε και τον Κιθ Κλάντον να παίρνει και τα πρώτα 4 λεπτά του, καθώς ακόμα είναι λίγο πιο πίσω από τους υπόλοιπους.

Κορυφαίος για το Ρέθυμνο ήταν ο Κάρλτον Γκάιτον, ο οποίος εκτός από πρώτος σκόρερ (14 πόντοι), πέτυχε στο τέλος και το νικητήριο καλάθι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, με την Μπνέι να κρατάει το προβάδισμα (15-17) στη λήξη της α’ περιόδου. Οι Ισραηλινοί διεύρυναν στη συνέχεια το προβάδισμά τους, καθώς το Ρέθυμνο ήταν άστοχο (4/13 τρίποντα) και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 37-30.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σταύρου Μυκονιάτη μπήκαν πιο επιθετικά και με επιμέρους 10-6 μείωσαν 40-43 στο 25’. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στη λήξη της γ’ περιόδου με το σκορ στο 53-53.

Ο Ραζής έβαλε σε ρόλο οδηγού το Ρέθυμνο, μετά από το πρώτο προβάδισμα στην α’ περίοδο, με εύστοχη εκτέλεση από τα 6.75 για το 56-55 (32’). Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι, με το 64-64 να διατηρείται έως και 1’38’’ πριν τη λήξη.

Σε εκείνο το σημείο ο Γλυνιαδάκης έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Ρέθυμνο(66-64). Η Μπνέι ισοφάρισε 66-66 με 25’’ να απομένουν για το τέλος. Όμως, ο Γκάιτον ήταν εκείνος που «μίλησε» τελευταίος, καθώς ευστόχησε στα τελευταία δευτερόλεπτα, διαμορφώνοντας το τελικό 68-66.

Αύριο στις 20.30 το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Κέρμεντ-Χέλιος Ντομζάλε στον μεγάλο τελικό του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-37, 53-53, 68-66.

Ρέθυμνο (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς 5(1τριπ., 7 ριμπ.), Μπρέισι – Ντέιβις 8(1τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Γκάιτον 14(2τριπ., 4ριμπ.), Ντουράμ 11(2τριπ., 5ασ., 3κλ.), Ραζής 5(1τριπ.), Χριστοδούλου 8(3ριμπ.), Κουρέπης 2(3ριμπ.), Γλυνιαδάκης 7 (3ριμπ.), Σιγκούνας 2(2ριμπ.), Ντάνιελ 4(6ριμπ.), Καλογιαννίδης (1ριμπ., 1κλ.), Κλάντον 2(1ριμπ.).

Bnei Herzliya (Γκάσπερ Ποτότσνικ): Άντριεν 11, Σίνγκερ, Λέβιν 9, Ρόμπινσον 25(6), Μασούρ 12(1), Χανόσι 3(1), Έρλιχ 2, Άρμστρονγκ, Ντίξον, Μπλίζνιουκ 4, Ζιφ.