16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

EuroCup: Βραδιά φιλοξενούμενων (vids)

Τέσσερα παιχνίδια έγιναν σήμερα για την 3η αγωνιστική του Top16 του EuroCup και μόνο στο ένα ο γηπεδούχος κατάφερε να φύγει νικητής. Μόνο η Νταρουσάφακα με το 65-63 επί της Παρτιζάν. Στο ιταλικό ντέρμπι η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Τρέντο 73-67, στο ντέρμπι της Liga Endesa η Ουνικάχα Μάλαγα νίκησε τη ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 92-88 και Βενέτσια επιβλήθηκε του Προμηθέα 70-68.

Νταρουσάφακα - Παρτιζάν 65-63

H Παρτιζάν έκανε την πρώτη της ήττα στο Top16 του EuroCup. Η Νταρουσάφακα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασε στη νίκη με 65-63 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Οι Τούρκοι είχαν φτάσει στο 59-52 με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Οι Σέρβοι συνέχισαν να μάχονται, όπως συνηθίζουν να χάνουν και κατάφεραν να πλησιάσουν στον έναν πόντο με τον ΜάκΑντου (63-62) ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Μπράουν έγραψε το 65-62, ο Ζάγκορατς το 65-63. Οι δυο τους πήραν και τις τελευταίες προσπάθειες των ομάδων τους, αστόχησαν και οι δύο με το σκορ να μένει αναλλοίωτο ως το τέλος.

Τρέντο-Βίρτους Μπολόνια 67-73

Η Βίρτους Μπολόνια μπορεί να μπήκε με... φόρα στο παιχνίδι (13-26, 10'), αλλά η Τρέντο ήταν σταθερά καλή στη συνέχεια, ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά για να φτάσει από το 48-54 (30'), στο 57-54 (33΄33΄΄). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι (63-63, 36'15''). Στο επόμενο δίλεπτο ο Μίλος Τεόντοσιτς σημείωσε επτά πόντους για να διαμορφώσει το 65-69. Ο Στέφαν Μάρκοβιτς έκανε το κλέψιμο για να γράψει και το 65-73 με 15'' για τη λήξη, δίνοντας οριστικά τέλος στην αναμέτρηση, που σφραγίστηκε με το 67-73.

Τζούλια Γκέιμπλ (13π. 11ρ.) και Μίλος Τεόντοσιτς (23π. 5 α) ήταν οι κορυφαίοι της Βίρτους με τον Στέφαν Μάρκοβιτς να συμβάλλει σημαντικά με οχτώ πόντους, επτά ασίστ και τέσσερα κλεψίματα.

ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Ουνικάχα Μάλαγα 88-92

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα προηγήθηκε με double score στο πρώτο δεκάλεπτο (22-11) στο ισπανικό ντέρμπι με την Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία όμως είχε το δικό της καλό διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο (18-26) για να ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο 36'45'' ο Μπριθουέλα ισοφάρισε (81-81), Ντίαθ, Γκερούν και Άνταμς οδήγησαν στο 81-86 (39'). Μπριθουέλα και Σουάρεθ είχαν 4/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και διαμόρφωσαν 85-92, πριν ο Χάνα γράφει το τελικό 88-92. Ο Τζος Άνταμς (22π) και ο Κλέβιν Χάνα (21π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για νικητές και ηττημένους αντίστοιχα.