33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Πρωτιά για Μπεσίκτας

Η Μπεσίκτας κατέκτησε το τουρνουά της Κωνσταντινούπολης επικρατώντας της Γκάζιαντεπ με 72-67 στον τελικό του Σινάν Ερντέμ. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε όπου η ψυχραιμία των παικτών της Μπεσίκτας τους έδωσε το τρόπαιο με πρωταγωνιστή τον Αουγκούστο Λίμα (14 πόντους και 8 ριμπάουντ). Στο ημίχρονο η Μπεσίκτας ήταν πίσω με πέντε πόντους και στο 30' το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (52-52) αλλά όταν όμως πήρε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά (65-61 στο 37') το κράτησε μέχρι το φινάλε. Μάλιστα και κόντρα στον Ολυμπιακό είχε βρεθεί πίσω στο σκορ και ανέτρεψε και τότε τα εις βάρος της δεδομένα στα τελευταία λεπτά με τους παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα να είναι απόλυτα ψύχραιμοι. Πάντως τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του τουρνουά πήρε ο Σερτάκ Σανλί Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-40, 52-52, 72-67