25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Πρωτάθλημα με το χέρι του Μπαρόν (vid)

O Ερυθρός Αστέρας αναδείχθηκε για μία ακόμη χρονιά πρωταθλητής Σερβίας αφού μετά από τρομερό ντέρμπι πήρε τη νίκη από την Παρτιζάν με 75-76, με τον Μπίλι Μπαρόν να αφήνει την υπογραφή του στο πρωτάθλημα αφού με το δικό του λέι απ, οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στη νίκη στην εκπνοή του χρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο ενώ με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε γκάζι και μείωσε την εις βάρος του διαφορά. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης εξελίχθηκαν σε θρίλερ, με την Παρτιζάν να φτάνει μία ανάσα από τη νίκη, και τον Μπίλι Μπαρόν να κόβει τα φτερά της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι και να χαρίζει το πρωτάθλημα στον Ερυθρό Αστέρα.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές ήταν ο Μπίλι Μπαρόν ο οποίος πέρα από το νικητήριο σουτ κατάφερε να πετύχει και 21 πόντους. Εξαιρετικός ήταν και ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από τη μεριά της Παρτιζάν ξεχώρισε ο Αλεξ Ρένφρο με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 23-16, 42-34, 52-52, 75-76