19.2 C

Προσπάθησε να το χάσει, αλλά πήρε τη νίκη η Εφήβων (pics)

H Εθνική Εφήβων έκανε τα εύκολα δύσκολα, βρέθηκε από το +23 στο -1, αλλά τελικά κράτησε τη νίκη στα χέρια της με το 76-67 επί της Κροατίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Λετονία. Οι ομάδες θα πρέπει να περιμένουν για την τελική κατάταξη του ομίλου και την αναμέτρηση Ιταλία-Λετονία (18.30). Ο αντίπαλος όσων αγωνίστηκαν στον Α’ Όμιλο, θα προκύψει από τον Β’ Όμιλο (Τουρκία, Ρωσία, Γαλλία, Γερμανία).

Το δικό της νόμο επέβαλλε η ελληνική ομάδα μετά τα πρώτα... αναγνωριστικά λεπτά. Το 6-8 (4’) έγινε 10-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου και η κυριαρχία της Εθνικής Παίδων συνεχίστηκε ως το +20 (10-30, 11’) και το +23 (13-36, 14’15’’). Οι Κροάτες έμειναν χωρίς εύστοχο εντός πεδιάς σουτ από το 4’50’’ με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Σάμανιτς (8-10) ως το 14’28’’ όταν ο Βούιτσιτς... έσπασε το ρόδι. Στο δεκάλεπτο που μεσολάβησε είχαν μόλις 3/ 4 εύστοχες βολές. Με ένα γρήγορο 7-0 προσπάθησαν να μειώσουν με το 17-39 (17’) να μετατρέπεται σε 24-39 (18’10’’) και σε 30-41 (20’50’’) με την επιστροφή στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους (33-43, 22’) με τους Κροάτες να βρίσκουν εύστοχα σουτ από τα 6μ75 και πήγε και σε μονοψήφια διαφορά (37-45, 22’37’’) και κατέβηκε ακόμη περισσότερο (43-45, 24’13’’) με ένα επιμέρους 30-9! Το δικό της αρνητικό σερί έσπασε η Ελλάδα με τον Σανδραμάνη (43-47, 24’45’’). Ο Αρσενόπουλος με ένα τρίποντο και ο Κουρτίδης με ένα κλέψιμο που του «έδωσε» δύο βολές οδήγησαν στο +6 (45-51, 26’) δίνοντας μια ανάσα στην ελληνική ομάδα. Με αυτή τη διαφορά έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο (50-55, 30’).

Η Κροατία συνέχισε με άλλη ψυχολογία πλέον και πολύ πιο εύστοχη για να φτάσει να ισοαφαρίσει (58-58, 32'44'') με τον Βούιτσιτς. Ένα γκολ φάουλ του Τσουμάνη έγραψε στο 58-61 (33'10''), αλλά ο Βούιτσιτς ήταν εκεί για να δώσει και το προβάδισμα στους Κροάτες (62-61, 34'). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Τσουμάνη διαμόρφωσαν το 62-67 (35'40'') με το παιχνίδι να μένει "ανοιχτό". Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πήρε τη σκυτάλη για το 65-71 (37'50'') από τη γραμμή και το 65-74 (38'10'') από τη γραμμή των τριών πόντων!

Ο Σανδραμάνης έγραψε το 67-76 (39'10'') με την ελληνική ομάδα να φτάνει στη νίκη με το ... Με ήττα της Λετονίας η Ελλάδα θα τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Ανδρέας Τσουμάνης ήταν εκεί όταν η Εθνική Εφήβων βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Με καθοριστικά ριμπάουντ και ακόμη καθοριστικότερα εύστοχα σουτ κράτησε την ελληνική ομάδα όρθια και τη βοήθησε να φτάσει στη νίκη. Για να πάρει στο φινάλε τη σκυτάλη ο Ρογκαβόπουλος. Ο Τσουμάνης άγγιξε το double double με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ και ήταν πρώτος στο σύστημα αξιολόγησης.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Κροατία είχε 7/30 σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο που έκανε την μεγάλη αντεπίθεσή της και μείωσε στους δύο είχε 11/17! Και αυτό αιτιολογεί σε μεγάλο βαθμό την ανατροπή που έγινε στο σκορ.

Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία), Ουντιάνσκι (Μ. Βρετανία), Ντράγκος-Αλίν (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76