21.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Προμηθέας Π.-Λαύριο 86-77: Φιλική νίκη με διψήφια τριπλέτα

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε... φιλικά το Λαύριο στον μεταξύ τους αγώνα προετοιμασίας που έγινε στο "Δ. Τόφαλος". Οι Αχαιοί επικράτησαν 86-77, αλλά εξίσου σημαντική ήταν και η επιστροφή του κόσμου στην εξέδρα.
Ο Προμηθέας είχε μια μικρή υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Λαύριο να επιστρέφει στο τρίτο δεκάλεπτο και να φτάνει ως το +4 (52-56). Η εικόνα ανατράπηκε όμως και πάλι στην τελευταία περίοδο. Εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν το βήμα μπροστά που ήθελαν και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 86-77.
Γκάντι (15), Μάιλς (14) και Γκραντ (12) ήταν οι διψήφιοι για τους νικητές, ενώ για τους φιλοξενούμενους Κάρτερ (16), Λιούις (16) και Μουράτος (11) βρέθηκαν στις πρώτες θέσεις των σκόρερ.
Οι δύο ομάδες θα βρίσκονται στο ραντεβού του SuperCup στις 25 και 26 Σεπτεμβρίου στην Πάτρα. Εκεί που στους ημιτελικούς το Λαύριο θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό και ο Προμηθέας Πάτρας την ΑΕΚ.
Δεκάλεπτα: 16-14, 34-33, 52-56, 86-77
Προμηθέας Π. (Λουίς Κασιμίρο): Γκάντι 15 (1), Ρέι 7, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Μάιλς 14 (2), Χαντ 8, Σβαρτζ 8 (2), Δ. Αγραβάνης 7 (1), Γκραντ 12, Γιαννόπουλος 7, Γκίκας 3 (1).
Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Μουράτος 11 (2), Κάρτερ 16 (2), Λιούις 16 (1), Κακλαμανάκης 5, Αμινού 3 (1), Γκόινς 8 (2), Νικολαΐδης 6 (1), Σμιθ 2, Γερομιχαλός 3 (1), Μπλερ 5 (1), Περσίδης 2.