21.3 C

Πράσινο ρεβεγιόν με «μπόμπερ» Παππά στην Πάτρα

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε ιδανικά το 2018 νικώντας τον Προμηθέα στην Πάτρα με 86-69, έχοντας ως κορυφαίο τον Νίκο Παππά ο οποίος ήταν πολύ εύστοχος στα τρίποντα.

Στο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο των «πράσινων» σε αγώνα της Basket League, η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρουσιάστηκε ανταγωνιστική για ένα δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Το «τριφύλλι» παραμένει αήττητο με δέκα νίκες -εκκρεμεί ο αγώνας στη Ρόδο με τον Κολοσσό-, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 7-4 και βρίσκονται λίγο πάνω από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Φορτσάτος μπήκε στον αγώνα ο Προμηθέα Πάτρας ο οποίος έπαιξε καλή άμυνα στο ξεκίνημα και προηγήθηκε 16-9 στο 8'. Παρ' όλα αυτά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και βρίσκοντας κάποιους εύκολους πόντους και πλησίασε 21-16 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ρικ Πιτίνο ζήτησε από τους παίκτες του να παίξουν πιο σκληρή άμυνα στη δεύτερη περίοδο κι αυτό συνέβη. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι «πράσινοι» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-1 και προσπέρασαν 26-22. Το μομέντουμ ήταν με το μέρος τους παρά το γεγονός ότι ο Νικ Καλάθης είχε τραβηχτεί στον πάγκο έχοντας κάνει δύο φάουλ. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πάντως βρήκε στόχο σε κάποια μακρινά σουτ κι έμεινε κοντά, ενώ μ' ένα τρομερό κάρφωμα του Λίποβι μείωσε σε 34-35 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Με διάθεση να «καθαρίσει» τον αγώνα μπήκε ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο. Παίζοντας καλή άμυνα και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο με μπροστάρη τον Καλάθη, οι πρωταθλητές ξέφυγαν με διαφορά έντεκα πόντων (50-39) στο 25'. Δύο διαδοχικά τρίποντα όμως από Μέιερ και Μπράουν έφεραν ξανά τους γηπεδούχους στο -5 (45-50) ένα λεπτό αργότερα. Οι «πράσινοι» απάντησαν με δικό τους σερί και προηγήθηκαν 61-47 στο 30', ενώ στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 50-61 και πλέον είχαν πάρει σημαντικό προβάδισμα για να επικρατήσουν.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου δύο διαδοχικά τρίποντα από Παππά και Λεκαβίτσιους εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 για την ομάδα του Πιτίνο (67-50) και πλέον όλα είχαν κριθεί. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και οι δύο αντίπαλοι συμβιβάστηκαν με το αποτέλεσμα, ενώ οι δύο προπονητές δοκίμασαν αρκετά πρόσωπα και σχήματα. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους πρωταθλητές Ελλάδας να επικρατούν με 86-69.

Ο «ΜΠΟΜΠΕΡ»: Ο Νίκος Παππάς ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τον Παναθηναϊκό, καθώς ήταν εξαιρετικός στο σκοράρισμα, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους και 5/7 τρίποντα, δίνοντας λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Απολαυστικός στο δεύτερο μέρος και ο Καλάθης με αποκορύφωμα μία απίθανη ασίστ στον Βουγιούκα στο 37'. Για τους γηπεδούχους ο Ρίον Μπράουν ξεχώρισε με 23 πόντους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η υπεροπλία της ομάδας της Αθήνας στα ριμπάουντ έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης. Παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξε ο Στέφαν Λάσμε λόγω προβλήματος στον αριστερό ώμο, οι υπόλοιποι ψηλοί κυριάρχησαν απόλυτα και μάζεψαν πολλά περισσότερα από τη φροντ λάιν των γηπεδούχων (43-28). Εξαιρετικός και στα τρίποντα ο Παναθηναϊκός με 11/21, ενώ ο Προμηθέας είχε μόλις 9/33.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.