23.4 C

Προμηθέας-Ηρακλής 103-85: Φιλική…”κατοστάρα” οι Πατρινοί

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο "Δ. Τόφαλος" ανάμεσα στον Προμηθέα Πάτρας και τον Ηρακλή, οι Πατρινοί πήραν τη νίκη με το εμφατικό 103-85, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Ρέι και Αγραβάνη που σημείωσαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα της Πάτρας είχε από το πρώτο δεκάλεπτο τα ηνία της αναμέτρησης (24-19 στο 10'), τα οποία διατήρησε και στη δεύτερη περίοδο με τον Προμηθέα να πηγαίνει προηγούμενος στην ανάπαυλα με προβάδισμα έξι πόντων (51-45).

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι Πατρινοί "πάτησαν το γκάζι" και προηγήθηκαν ακόμα και με 15 (60-45 στο 22'). Ο Προμηθέας δεν κατέβασε ταχύτητα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά ανέβηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με την ομάδα της Πάτρας να σπάει το φράγμα των 100 πόντων και να πετυχαίνει μία ευρεία σε έκταση νίκη.

Προμηθέας Πάτρας (Λουίς Κασιμίρο): Γκάντι 11 (1), Ρέι 19 (1), Ρογκαβόπουλος 8, Μάιλς 8 (2), Τανούλης 9, Γιαννόπουλος 2, Γκίκας 7 (1), Δ. Αγραβάνης 18 (2), Χαντ 10, Σβαρτς 9 (1), Ν. Μπαζίνας 2, Λάγιος.

Ηρακλής (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Παπαδάκης 5 (1), Φίνκε 7, Τέιλορ 4 (1), Ι. Αγραβάνης 15 (3), Λιντς 16 , Γούλριτζ 13, Ντάγκλας 10, Τέρνερ 6 (2), Κουζέλογλου 6, Χαριτόπουλος 2, Φίλλιος 1.