22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Προμηθέας… ανατροπέας!

Με τον Γκίκα να κάνει... όργια και τον Μιλόσεβιτς να δίνει τη χαριστική βολή στην πρώην ομάδα του (χωρίς ωστόσο να πανηγυρίσει στο φινάλε με τους συμπαίκτες του), ο Προμηθέας πέτυχε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ στην Πάτρα (69-66) διακόπτοντας το σερί τριών ηττών που είχε. Η ΑΕΚ, αν και προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων 5 λεπτά πριν από το τέλος, κατάφερε να χάσει και είναι ασφαλώς άξια της μοίρας της.

Ο αγώνας είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με ευθύνη κυρίως του Προμηθέα, που προσπάθησε να παίξει με πολλές επιθέσεις και να πάει σε μεγάλο σκορ. Ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά έχοντας ως επί το πλείστον καλές επιστροφές, ενώ κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ. Μάζεψε 21 στο πρώτο 20λεπτο, εκ των οποίων τα 9 ήταν επιθετικά, ωστόσο δεν κατάφερε να τα αξιοποιήσει πλήρως, καθώς ήταν αρκετά άστοχη. Έτσι δεν πήρε μεγάλο πλεονέκτημα στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Ένωση πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (17-13 στο 9') χάρη στον Μάνι Χάρις, που ξεκίνησε "ζεστός" και στην πολύ καλή δουλειά που έκανε στο οργανωτικό κομμάτι κυρίως ο Μάικ Γκριν. Όμως, όταν ο Μάκης Γιατράς έβαλε στη θέση των δύο Αμερικανών του, Χολ και Έλις, τους Γκίκα και Τουτζιαράκη αντίστοιχα, ο Προμηθέας έγινε πιο αποδοτικός στην επίθεση και επέστρεψε. Ο Τουτζιαράκης έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα της Ένωσης αφενός σκοράροντας πολύ και αφετέρου φθείροντας τους ψηλούς της, όμως μόνος του δεν μπορούσε να τα κάνει όλα. Επιπλέον το ψηλό σχήμα του Γιατρά με τον Μιλόσεβιτς σε θέση "3", που στόχο είχε να εκμεταλλευτεί το μις ματς με τον Λαρεντζάκη, δεν λειτούργησε ιδιαίτερα, δεδομένου ότι ο διεθνής γκαρντ της ΑΕΚ ανταποκρίθηκε καλά στο μαρκάρισμα στο λόου ποστ του πρώην συμπαίκτη του στην Ένωση.

Η ΑΕΚ έβαλε κάποια μεγάλα σουτ κυρίως με τον Σάκοτα και καθώς ο Γκριν συνέχιζε να κάνει καλή δουλειά, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων με ένα προβάδισμα πέντε πόντων (42-37).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ κακών επιλογών και αστοχίας σπάνιο για αγώνες αυτού του επιπέδου. Η ΑΕΚ βρήκε στα πρώτα λεπτά κάποια σουτ από τους Λαρεντζάκη και Χάρις και έκανε το σκορ 50-41, όμως για τα επόμενα τέσσερα λεπτά δεν σημειώθηκε ούτε πόντος από καμία εκ των δύο ομάδων! Μέχρι το 29' δε, οι Χάρις και Σαλούστρος πέτυχαν κάποιες βολές, που διαμόρφωσαν το σκορ σε 53-43 υπέρ της Ένωσης, η οποία προηγήθηκε με 55-43 στο 29' με το πρώτο εύστοχο εντός παιδιάς σουτ μετά από 5,5 λεπτά από τον Σάκοτα! Ο Προμηθέας, πάντως, πιέζοντας στο τελευταίο λεπτό και με πρωταγωνιστή τον Γκίκα, κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά μειώνοντας σε 55-49 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

H AEK ωστόσο επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή με τα σουτ του Σάκοτα στην επίθεση και εκμεταλλευόμενη την τραγική αστοχία του Προμηθέα στα τρίποντα, τα οποία επέμενε να σουτάρει. Η ΑΕΚ, παρότι έχανε τα αμυντικά ριμπάουντ σωρηδόν στο δεύτερο ημίχρονο και παρόλο που ούτε αυτή δεν είχε σωστές επιθετικές επιλογές, κατάφερνε με αυτό τον τρόπο να συντηρεί το προβάδισμά της, ωστόσο ο Προμηθέας κατάφερε να επιστρέψει.

Με πίεση στην άμυνα ανάγκασε την ΑΕΚ να χάσει τον... μπούσουλα, ενώ στην επίθεση ο Γκίκας ανέλαβε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. Με δύο δικά του τρίποντα ο Προμηθέας ισοφάρισε 64-64 στο 38' και αμέσως μετά με δύο βολές έδωσε στην ομάδα της Πάτρας το προβάδισμα με 66-64. Η ΑΕΚ τα είχε χαμένα, δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα και 1'18'' πριν από τη λήξη ο Φαγέ έκανε το 67-64 με 1/2 βολές από (ανύπαρκτο) φάουλ που κέρδισε.

Η ΑΕΚ αντέδρασε με τον Σάκοτα να μειώνει 67-66, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο από την κακή επιλογή του Γκίκα να σουτάρει μετά τρίποντο. Ο Γκριν έκανε ακόμα χειρότερη επιλογή και έχασε το σουτ για το προσπέρασμα 30'' πριν από τη λήξη, με αποτέλεσμα η Νέμεση να έρθει για την Ένωση από έναν πρώην. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς βρέθηκε μόνος κάτω από το καλάθι της ΑΕΚ όταν δέχθηκε την εξαιρετική ασίστ από τον Λίποβι και με εύκολο λέι απ έκανε το 69-66. Σκορ που έμελλε να είναι τελικό, αφού η ΑΕΚ έκανε την τελευταία επίθεση χωρίς να έχει προηγηθεί τάιμ άουτ (τα είχε εξαντλήσει νωρίς ο Ντραγκαν Σάκοτα), ο Χάρις σούταρε μεν για τρίποντο, αλλά με κακές προϋποθέσεις και αστόχησε.

Ο Προμηθέας έκανε μια επική ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο, τρέχοντας σερί 15-2, ενώ είναι αξιοσημείωτο ότι ο Μίλαν Μιλόσεβιτς ήταν ο μόνος παίκτης της ομάδας που δεν πανηγύρισε έξαλλα όταν ήχησε για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας. Τα τρία χρόνια που πέρασε στην ΑΕΚ δεν θα μπορούσε να τα ξεχάσει.

O... ANATΡΟΠΕΑΣ: O Nίκος Γκίκας γύρισε σχεδόν μόνος του το παιχνίδι. Πίεσε αφόρητα στην άμυνα, έσπρωξε την μπάλα γρήγορα στην επίθεση και έβαλε 8 καθοριστικούς πόντους στο διάστημα της ανατροπής. Χωρίς αυτός ο Προμηθέας δεν θα μπορούσε να είχε γυρίσει ποτέ αυτό το παιχνίδι.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας κέρδισε μόλις 2 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος, αλλά τελείωσε τον αγώνα με 13. Πήρε δηλαδή στο δεύτερο ημίχρονο 11, ωστόσο ήταν πολύ άστοχος στα τρίποντα και δεν κατάφερνε να κεφαλαιοποιήσει τις έξτρα επιθέσεις. Μέχρι που πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Γκίκας...