21.8 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Πρεμιέρα με 30άρα η Νέων Γυναικών

Η Εθνική Νέων Γυναικών έκανε την ιδανική πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας που διεξάγεται στο Εϊλάτ του Ισραήλ. Στον πρώτο τους αγώνα στην διοργάνωση επιβλήθηκαν 72-42 της Ισλανδίας και ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο. Αύριο στις 16.00 η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Γερμανία.

Η Ελλάδα είχε το προβάδισμα από την αρχή, προηγήθηκε 20-13 στο δεκάλεπτο και με ένα 19-8 στη δεύτερη περίοδο ξέφυγε και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η ελληνική ομάδα έμεινε σοβαρή και συγκεντρωμένη στο πλάνο της και στο δεύτερο μισό, ανεβάζοντας τη διαφορά ως το +30 (72-42) στο φινάλε της αναμέτρησης.

Η Μαριέλλα Φασούλα άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους (10/15 σουτ) και 7 ριμπάουντ, η Ευγενία Κολλάτου είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 4, Στεφάνου 2, Βιντζιλαίου 2, Κολλάτου 12, Κατσαμούρη 2, Βιντζιλαίου Στ. 4, Ντάνου 7, Γεροστεργίου 8, Καρλάφτη 7, Δανδουλάκη 2, Δημητριάδου, Φασούλα 22

Ισλανδία (Μάγκνουσον): Χραφνκελσντότιρ 4, Αρναντοτίρ 2, Σιγκουρνταρντότιρ 1, Γιόνσντοτιρ Τ. 5, Στάιντορσντότιρ, Φάλσντότιρ, Αγκουστσντότιρ 9, Γκιούναρσντότιρ Ε. 4, Γκιούναρσντότιρ Μπ., Πετουρσντότιρ 8, Ρόμπερτσντότιρ 8, Γιόνσντότιρ Ι.