20.3 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Πρεμιέρα με νίκη για Άρη

Η πρώτη παράσταση που έδωσε ο Άρης μπροστά στο κοινό του για φέτος στέφθηκε με επιτυχία. Νίκησε με 73-68 την τουρκική ΙΒΒ (Ισταμπούλ Μπουγιουκσεχίρ), έστω κι αν χρειάστηκε να παίξει παράταση, και ικανοποίησε τους αρκετούς φίλους του, που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο για να τον παρακολουθήσουν.

Φυσικά η εμφάνιση δεν ήταν άριστη, αντίθετα φάνηκε πως υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να δουλευτούν ακόμα και να διορθωθούν. Έγινε, ωστόσο, εμφανές πως ο Βαγγέλης Αγγέλου δίνει μεγάλη έμφαση στην άμυνα και τον έλεγχο του ρυθμού και έτσι θα πορευθεί με το υλικό που έχει στα χέρια του.

Ο Άρης ήταν άστοχος και έχασε πολλά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η ΙΒΒ στο τέλος της τρίτης περιόδου να ξεφύγει με διαφορά 10 πόντων (56-46). Όμως στην τελευταία περίοδο οι «κίτρινοι» έδειξαν χαρακτήρα και αντέδρασαν παίζοντας με χαμηλό σχήμα (Φλιώνης, Αγγέλου, Μπελ, Σλαφτσάκης, Χάρις), που τους επέτρεψε να πιέσουν περισσότερο στην άμυνα. Έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 13-4 στα τελευταία 6 λεπτά, ισοφάρισαν 63-63 και είχαν και την τελευταία επίθεση για να πάρουν τη νίκη. Όμως οι Μποχωρίδης και Χάρις αστόχησαν και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου ο Άρης έχοντας καλή ψυχολογία μετά την ανατροπή, πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 36-38, 46-56, 63-63 (κ.α.), 73-68.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 14 (1), Κάιζερ, Βεργίνης, Μποχωρίδης 8, Φλιώνης 2, Μπελ 17 (4), Νταλό 9 (1), Χρηστίδης 3, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 5, Χάρις 2, Αγγέλου 11 (3).

ΙΒΒ (Γιαβούζ): Γκοντούρ 2, Γκιαγκμούρ 15 (3), Κούλιγκ 16 (2), Τσεβίκ, Καβακλίογλου 3, Τεκίν 14, Τουναλί 4, Καρλί, Μπουγιουκμπαϊράκ 2, Μπάμπιτς 9 (2), Τόμπσον 3.