27.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Πρεμιέρα με ανατροπές και επιβλητικές εμφανίσεις στο FIBA Europe Cup

O Άρης δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του στο FIBA Europe Cup καθώς ηττήθηκε από την Κατάγια στο Αλεξάνδρειο με 70-79. Σπουδαίες αναμετρήσεις στην 1η αγωνιστική του θεσμού.

Ξεχώρισαν οι νίκες των Βαρέζε, Μπάκεν, Καρσίγιακα και Γκρόνινγκεν. Μεγάλη μέρα για τους Ολλανδούς με 3/3.

Group A

Με το διπλό έφυγε από την Ρουμανία η Βούρτσμπυργκ . Η Γερμανική ομάδα κέρδισε 69-82 την Οραντέα και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην διοργάνωση. Ο Ρίτσαρντ με 15π προσπάθησε για τους γηπεδούχους. Βοήθεια από πολλούς στο σκοράρισμα είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Νέα ήττα γνώρισε η Σακάρια, μετά τις 4 σε Τουρκία και προκριματικά BCL. Η Λέιντεν χρησιμοποιώντας μόλις 7 παίχτες νίκησε εύκολα την ανώριμη Σακάρια και έκανε το πρώτο μικρό βήμα για πρόκριση.

Group B

Στο Μίνσκ η Τσμόκι του Ζήση Σαρικόπουλου κέρδισε την Μόνς. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη ποικιλία στο σκοράρισμα και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα. Ο Χράμπαζ με 22 ο καλύτερος των Βέλγων και πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Με ήττα ξεκίνησε την πορεία της στο FEC η ΑΕΚ Λάρνακας μετά τον αποκλεισμό της από το BCL. Η πρωταθλήτρια Κύπρου πάλεψε αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπάλκαν.

Group C

Στον όμιλο του θανάτου η πρωταθλήτρια Ολλανδίας πήρε το ματς απέναντι στην Μπασακσεχίρ (90-81) διπλασιάζοντας τις επιτυχίες των Ολλανδών έναντι Τούρκων μετά και την επικράτηση της Λέιντεν κόντρα στην Σακάρια.

Στο άλλο ντέρμπι του ομίλου η Καρσίγιακα κέρδισε στο Βέλγιο την Σαρλερουά. Μόλις 8 παίχτες αγωνίστηκαν για τους νικητές με τους 6 να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Group D

Η Σάρατοφ ξεπέρασε το σοκ του αποκλεισμού από το BCL και προχώρησε με νίκη στην πρεμιέρα έναντι της Ιρόνι Νες Ζιόνα. Ο Μπάφορντ έπαιξε 40 λεπτά για τους νικητές και έκανε double double. Λίγοι ξεχώρισαν για τους Ισραηλινούς.

Ισοπεδωτική ήταν η Ντε Μπός στην πρεμιέρα των ομίλων του FEC καθώς δεν άφησε περιθώρια στην Παρντούμπιτσε. Οι Κούκ με 24π και Χένσον με 17π οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη και στην μεγάλη μέρα του Ολλανδικού μπάσκετ που είδε 3 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Group E

Στην Δανία οι αρκούδες της Μπάκεν διέλυσαν με 100αρα την Στεάουα. Οι Κάρμπερι και Έβανς ξεχώρισαν αν και οι Μπέαρς δεν είχαν κάποιον που να ήταν αρνητικός.

Στο Κόσοβο η Πρίστινα άνοιξε την διαφορά από νωρίς. Οι Ουκρανοί πάλεψαν για να μείνουν στη μάχη χωρίς τελικά να τα καταφέρουν. Ο Μπερίσα με 26π ο καλύτερος του αγώνα.

Group F

Θετική ήταν η επιστροφή της Βαρέζε στην Ευρώπη καθώς πέρασε με χαρακτηριστική ευκολία από την Βουλγαρία. Οι Ιταλοί καθάρισαν στο πρώτο ημίχρονο και στην συνέχεια έκαναν συντήρηση. Ο Μάρινοφ με 25π διασώθηκε για την Ρίλσκι.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής η Πόρτο ήταν καλύτερη για 35 λεπτά, βρέθηκε να χάνει στο τελευταίο λεπτό, έστειλε το ματς στην παράταση όπου και λύγισε στην ανωτερότητα και στην εμπειρία της Φέχερβαρ.

Group G

Η Λέφσκι Λουκόιλ υποδέχθηκε την Ντνίπρο την οποία κέρδισε εύκολα και ανέβηκε στην 1η θέση στον όμιλο του Άρη. Ιβάνοφ και Ρέμπερτ έσπρωξαν την ομάδα τους στην νίκη σημειώνοντας από 18 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε άσχημα την πορεία του στο FIBA Europe Cup, χάνοντας από την Κατάγια με 79-70 στο «Αλεξάνδρειο».

Group H

Μεγάλο ντέρμπι αποδείχθηκε ο Ουγγρικός εμφύλιος μεταξύ Σζολνόκι και Σζομπαθέλι. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 79-76. Ο Μπρούισμα με 22π και ο Μπαλμάζοβιτς με 18 ήταν καταλυτικοί για να φτάσει στην νίκη η Σζολνόκι.

Στο Λέστερ οι Ράιντερς πάλεψαν στην επιστροφή των Βρετανών στην Ευρώπη όμως υπέκυψαν στην ανωτερότητα της Σάσαρι. Οι Ιταλοί δεν ανέβασαν ιδιαίτερα ρυθμό και σχετικά εύκολα έφτασαν στο 78-90.

Σζολνόκι – Σζομπαθέλι 79-76

Λέστερ Ράιντερς – Ντιναμό Σάσαρι 78-90